قانون بودجه ۹۷ کل کشور

قانون بودجه 97 کل کشور

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 5.00 امتیاز(6 رای)

قانون بودجه سال 1397 کل کشور

خبر مورخ 5 دی ماه 1396

احتمال تصویب بودجه 97 تا اواسط بهمن‌ماه/ گزارش عملکرد 9 ماهه سازمان بودجه از بودجه 96 در نشست علنی مجلس

سخنگوی هیأت رئیسه مجلس از گزارش عملکرد سازمان برنامه و بودجه از بودجه 96 در نشست علنی مجلس خبر داد.

بهروز نعمتی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس گفت: مجلس 2 هفته آینده جلسه علنی نخواهد داشت و پیش از بررسی بودجه در صحن علنی مجلس سازمان برنامه و بودجه در یک نشست علنی که احتمالا 26 دی ماه برگزار خواهد شد گزارش عملکردی را در مورد بودجه سال 96 در 9 ماهه گذشته ارائه خواهد کرد.

وی افزود: در این جلسه همچنین تحلیلی از دیوان محاسبات از روند اجرای بودجه ارائه خواهد شد و مرکز پژوهش‌ها نیز گزارشی را در این جلسه ارائه خواهد کرد.

سخنگوی هیأت رئیسه مجلس اظهار داشت: علاوه بر این کمیسیون‌های تخصصی مجلس نیز در حوزه کاری خودشان در خصوص بودجه ارائه خواهند کرد و در واقع این گزارش، گزارشی از عملکرد 9 ماه دولت در خصوص بودجه سال 96 خواهد بود.

 

نعمتی در پایان خاطرنشان کرد: پیش‌بینی می‌شود کار بررسی بودجه تا اواسط بهمن ماه در مجلس به پایان برسد و برای تائید به شورای نگهبان ارسال شود.

خبر مورخ 3 دی ماه 1396

نرخ مالیات بر درآمد کارکنان ۱۰درصد محاسبه شد

سخنگوی کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی نشست این کمیسیون را تشریح کرد.

محمدمهدی مفتح در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به نشست امروز کمیسیون برنامه، بودجه ومحاسبات اظهار داشت: بررسی جزییات لایحه بودجه 97 پیشنهادی دولت در بخش درآمدی در کمیسیون ادامه دارد و چند تبصره از آن مطالعه و تصویب شد.

سخنگوی کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی ادامه داد:بندها (هـ)،(و)،(ح)، (ز) و (ط) تبرصه 6 از ماده واحده لایحه بودجه سال 97 مورد بحث و بررسی قرار گرفت و در نهایت با موافقت اعضای کمیسیون برنامه و بودجه تصویب شد.

نماینده مردم تویسرکان در مجلس دهم شورای اسلامی گفت: 0.27 درصد از 9 درصد مالیات برارزش افزوده به ورزش اختصاص پیدا کرد.

وی اظهارداشت:همچنین مالیات بردرآمد کارکنان دولت 10 درصد محاسبه شد.

 

عضو هیات رئیسه کمیسیون برنامه، بودجه ومحاسبات مجلس شورای اسلامی گفت: همچنین مقرر شد از مبلغ 200 تومان از مشترکین گاز و 100 تومان از مشترکین برق برای بیمه آتش سوزی دریافت شود.این ارقام برای مشترکین شهری درنظرگرفته و مقرر شد که مشترکین روستایی نصف این مبالغ را جهت بیمه آتش سوزی پرداخت کنند.

خبر مورخ 2 دی‌ماه 1396

آغاز بررسی بودجه، پنج دی ماه در کمیسیون تلفیق مجلس

محمد کاظمی نماینده ملایر و عضو کمیسیون تلفیق مجلس که از سوی کمیسیون قضایی مجلس برای عضویت در این کمیسیون انتخاب شده است گفت: جلسات کمیسیون تلفیق مجلس از سه شنبه پنجم دی ماه آغاز می شود.

وی افزود: پس از انتخاب اعضای هیات رییسه این کمیسیون، کلیات لایحه بودجه در کمیسیون تلفیق بررسی می شود. نهایتا نمایندگان مجلس در جلسات علنی، ضمن تصویب کلیات بودجه، جزییات آن را رسیدگی می کنند.

اکبر رنجبرزاده عضو هیات رییسه مجلس درباره زمان بررسی لایحه بودجه در مجلس گفت: بر اساس روند بررسی بودجه، احتمالا لایحه بودجه سال 97 کل کشور اوایل بهمن در مجلس شورای اسلامی بررسی می شود.

وی افزود: در مدت بررسی لایحه بودجه سال 97 کل کشور در مجلس، جلسات مجلس بلاانقطاع به جز روزهای تعطیل و جمعه در چهار ساعت برگزار می شود، این جلسات با پیشنهاد رییس مجلس و رای نمایندگان می تواند در دو یا سه شیفت نیز برگزار شود.

اخبار 27 آذر 1396

بررسی جزییات لایحه بودجه سال ۹۷ آغاز شد/ورود کمیسیون به بررسی بخش درآمدی

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات نشست این کمیسیون را تشریح کرد.

محمد حسینی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به نشست کمیسیون برنامه، بودجه ومحاسبات اظهار داشت: بعد از اینکه کلیات لایحه بودجه سال 97 در کمیسیون مورد موافقت قرار گرفت، بررسی جزییات در دستور کار قرار گرفت.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه ومحاسبات مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در بررسی جزییات به بخش درآمدی لایحه بودجه سال 97 ورود شد، بیان داشت: از آنجایی که در بررسی کلیات گزارش دولت در زمینه درآمدی آماده نبود، با ورود به بررسی جزییات، بخش درآمدی در دستور کار قرار گرفت.

نماینده مردم تفرش در مجلس دهم شورای اسلامی ادامه داد: در تبصره یک مباحث درآمدی حاصل از فروش نفت بررسی شد و 4 بند از این تبصره پیش رفت که دو تبصره بدون تغییر ماند و دو تبصره اصلاح شد.

وی توضیح داد: طبق قوانین بالادستی دولت حق ندارد از مازاد درآمد فروش نفت استفاده کند اما در لایحه بودجه 97 دولتی ترفندی رقم زده است که اگر قیمت دلار بیش از 3500 تومان شد، مازاد درآمد فروش نفت در دریف سایر درآمدی لحاظ شود.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه ومحاسبات مجلس شورای اسلامی گفت: دولت در این زمینه 10 هزار میلیارددلار درآمد پیش بینی کرده بود که اعضای این کمیسیون مصوب کردند که رقم مذکور از سقف درآمدهای بودجه کاسته شود.

منتخبین کمیسیون‌های تخصصی مجلس در کمیسیون تلفیق+اسامی

برخی از اعضای کمیسیون تلفیق بودجه سال ۹۷ مشخص شدند و نخستین جلسه آن نیز هفته اول دی‌ماه تشکیل می‌شود.

خبرگزاری خانه ملت؛ سرویس اقتصادی؛ لایحه بودجه سال 97 در روز 19آذرماه سال‌جاری توسط رئیس جمهور به مجلس شورای اسلامی تقدیم شد، نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز پس از ارائه لایحه بودجه سال جاری 15 روز فرصت دارند تا پیشنهادهای خود را به‌کمیسیون های تخصصی ارائه و پس از بررسی به کمیسیون تلفیق بودجه مجلس شورای اسلامی منتقل کنند.

کمیسیون تلفیق لایحه بودجه مجلس شورای اسلامی از اعضای دیگر کمیسیون‌های تخصصی مجلس که با رای‌گیری در این کمیسیون ها مشخص می‌شوند، تشکیل شده و  از کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی نیز 9 عضو در کمیسیون تلفیق حضور پیدا می‌کنند.

همچنین مطابق آنچه رنجبرزاده،عضو هیئت‌رئیسه مجلس شورای اسلامی اعلام کرده کمیسیون تلفیق لایحه بودجه نهایتا تا پایان هفته ابتدایی دی ماه تشکیل و جلسات خود را به‌منظور بررسی لایحه بودجه97 برگزار می‌کند.

بنابر این گزارش ، اعضای انتخاب شده به تفکیک کمیسیون‌ها  به شرح ذیل است:

کمیسیون تخصصی اعضای منتخب
کمیسیون عمران محمدرضا ملکشاهی‌راد، سید هادی بهادری، شادمهر کاظم‌زاده
کمیسیون انرژی علی بختیار، احمد صفری، غلامرضا شرقی
کمیسیون بهداشت و درمان محمدنعیم امینی‌فرد، احمد حمزه، اکبر ترکی
کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی حشمت‌الله فلاحت پیشه، شهروز برزگر، اردشیر نوریان
کمیسیون فرهنگی جمشید جعفرپور، طیبه سیاوشی
کمیسیون برنامه‌، بودجه و محاسبات علامرضا تاجگردون، محمد فیضی، بائوج لاهوتی، غلامعلی جعفرزاده، شهباز حسن‌پور، سید مهدی فرشادان، منصور مرادی، نبی هزارجریبی، عزت‌الله یوسفیان ملا
کمیسیون قضایی و حقوقی محمد دهقانی، محمد کاظمی، یحیی کمالی پور
کمیسیون شوراها و امور داخلی علی اصغر یوسف نژاد، احمد امیرآبادی فراهانی، حسن کامران دستجردی
کمیسیون آموزش و تحقیقات فاطمه سعیدی، محمود نگهبان سلامی، جبار کوچکی نژاد
کمیسیون اقتصادی رحیم زارع، محمود بهمنی، فاطمه حسینی
کمیسیون صنایع و معادن سیده حمیده زرآبادی، رضا انصاری، حمید گرمابی

این خبر در حال تکمیل است...

تصویب کلیات لایحه بودجه سال ۹۷ در کمیسیون برنامه و بودجه

عضو کمیسیون برنامه، بودجه ومحاسبات مجلس شورای اسلامی از تصویب کلیات لایحه بودجه سال ۹۷ در این کمیسیون خبر داد.

محمد خدابخشی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به نشست امروز صبح کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات اظهار داشت: این نشست با حضور محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه جهت بررسی کلیات لایحه بودجه سال 97 برگزار شد.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس ادامه داد: پس از بررسی کلیات و استماع گزارش نوبخت از لایحه بودجه سال 97، کلیات به رای گذاشته شد.

نماینده مردم الیگودرز در مجلس دهم شورای اسلامی گفت: کلیات لایحه بودجه با اکثریت آرای به تصویب رسید.

این نماینده مجلس بیان داشت: با تصویب کلیات لایحه بودجه سال 97، کمیسیون وارد بررسی جزییات آن می شود.

خبر مورخ 26 آذر 1396

قرائت گزارش معاون سازمان برنامه و بودجه از بودجه ۹۷/ از اعمال اصلاحات ساختاری در بودجه تا تشریح بودجه های عمرانی و جاری

سخنگوی کمیسیون برنامه، بودجه ومحاسبات مجلس شورای اسلامی نشست این کمیسیون را تشریح کرد.

محمد مهدی مفتح در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به نشست امروز کمیسیون برنامه، بودجه ومحاسبات اظهار داشت: کلیات لایحه بودجه سال 97 با حضور نوبخت و معاونین سازمان برنامه و بودجه بررسی شد و رای گیری برای کلیات آن به فردا صبح موکول شد.

سخنگوی کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی ادامه داد: دراین جلسه گزارشی از سوی پور محمدی معاون سازمان برنامه و بودجه ارائه شد، که بر اساس آن مشخص شد دولت اصلاحات ساختاری و محتوای در بودجه سال 97 اعمال کرده است.

نماینده مردم تویسرکان در مجلس دهم شورای اسلامی گفت: در بخش اصلاحات ساختاری دولت ردیف‌های اصلی و متفرقه ساماندهی را داده و بر همین اساس تعداد قابل توجهی از ردیف‌های متفرقه کاهش یافته و ارقام آن که 20 درصد بودجه بود به 11.8 درصد تقلیل یافت.

این نماینده مجلس با بیان اینکه دولت جدول 17 را از لایحه بودجه سال 97 حذف کرده است، توضیح داد: اما مباحث ضروری این جدول در ذیل دستگاه های مربوطه قرار گرفته است. همچنین درآمدهای اختصاصی به دو بخش عمرانی و جاری تقسیم شد بر این اساس  11 هزار و 500 میلیارد تومان به سمت پروژه های عمرانی سوق پیدا کرده و 40 هزار میلیارد تومان برای جاری و هزینه ای درنظر گرفته شده است.

وی با بیان اینکه بودجه هزینه های جاری استان ها افزایش یافته است، بیان داشت: در سنوات گذشته بودجه هزینه های جاری استانی 4.3 درصد بود که در سال 97  به 24.3 درصد افزایش پیدا کرده است و همچنین  868 پروژه عمرانی ملی، استانی تلقی شد.

سخنگوی کمیسیون برنامه، بودجه ومحاسبات مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه دولت به ددنبال بودجه ریزی عملیاتی است، بیان داشت: تامین بودجه  34درصد دستگاه یعنی 140 دستگاه مبتنی بر عملکرد تنظیم شده و اعتبارات 100 درصد دستگاه های استانی مبتنی بر عملکرد در نظر گرفته شد.

مفتح گفت: در نهایت مقرر شد کلیات بودجه لایحه سال 97 فردا در نشست صبح کمیسیون برنامه، بودجه ومحاسبات صورت گیرد.

داده نمایی لایحه بودجه ۹۷ 

سازمان برنامه و بودجه کشور، داده نمایی لایحه بودجه سال ۱۳۹۷ کل کشور را منتشر کرد.

پیشتر لایحه بودجه سال ۹۷ توسط رییس‌جمهور تقدیم مجلس شورای اسلامی شده است.

 مشاهده متن کامل لایحه+ پیوست‌ها و جداول