اخبار

سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی: رسانه ها نقش ممتازی در دوران پسا تحریم دارند

سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی: رسانه ها نقش ممتازی در دوران پسا تحریم دارند
حسین نوش آبادی گفت: رسانه ها نقش موثر و ممتازی در توسعه همکاری های مختلف فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و تجاری بین ایران و واحدهای سیاسی مختلف در دوران پسا تحریم دارند.

سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پیش از ظهر امروز در بیست و سومین نشست خبری خود با نمایندگان رسانه ها با بیان این مطلب افزود: ما رسانه ها را سفیر دولتی و برقرار کننده روابط و مبادلات فرهنگی میان ملت ها می دانیم و اعتقاد داریم دیپلماسی رسانه ای مکمل دیپلماسی فرهنگی و عمومی است و دیپلماسی فرهنگی مکمل دیپلماسی رسمس کشور خواهد بود.

 

 وی گفت : رسانه ها می توانند بازوی توانمند نظام و انقلاب در توسعه مناسبات با جهان باشند و با نقش آفرینی مناسب غبار ناشی از سوءتفاهمات داخلی و سوء تفاهمات میان دولت ها و ملت ها را که مانع اصلی توسعه روابط بین المللی است مرتفع کنند.

 معاون حقوقی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: اعزام خبرنگاران به کشورهای مختلف در قالب تورهای رسانه ای و استقرار دفاتر مطبوعاتی در خارج از کشور به تقویت دیپلماسی عمومی کمک خواهد کرد.

وی تاکید کرد: رویکرد دولت و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تقویت کارکرد رسانه و نقش آفرینی مطبوعات در تحولات فرهنگی و اجتماعی و حمایت از جایگاه رسانه به عنوان یکی از عناصر نظام مردم سالاری دینی و یکی از پایه های دموکراسی در ایجاد اقتدار ملی و تقویت امنیت عمومی است.

سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: رفتارهای سطحی و زودگذر، واکنش ها و تعصبات ناشی از نگاه های حزبی و سیاسی و انفعال در برابر تحولات داخلی و بین المللی و برداشت ها و تحلیل های ناقص و وارونه از رویکردهای مثبت در توسعه مناسبات کشور با کشورهای جهان، از آفت های حوزه رسانه است که باید دوراندیشی و واقع بینی و پرهیز از شتابزدگی و قضاوت های عجولانه بر عمق اثر بخشی رسانه در عصر توسعه ارتباطات و گسترش اقتدار رسانه ای در جهان کمک کرد.

نوش آبادی ادامه داد: نقش ممتاز مطبوعات در مفهوم سازی و گفتمان سازی اهداف انقلاب اسلامی و ترویج گفتمان سازی مفاهیم محتوایی نظام مانند گفتمان آزادی و استقلال و گفتمان ولایت فقیه و گفتمان عدالت اجتماعی و مردم سالاری فراموش نشدنی است.

وی بیان کرد: رسالت سنگین امروز مطبوعات و رسانه ها در گفتمان سازری اقتصاد مقاومتی و فرهنگ سازی در راستای تحقق این سیاست ها، باید بیش از گذشته مورد توجه و دقت رسانه ها قرار گیرد.

معاون حقوقی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: رسانه های داخلی کشور از ظرفیت های دهه فجر برای بیان دستاوردهای انقلاب اسلامی استفاده کنند و زمینه حضور حداکثری مردم را در انتخابات آینده مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان فراهم کنند.

نوش آبادی ادامه داد: انتقال مفاهیم انقلاب اسلامی به نسل جوان یک وظیفه مهم رسانه ای و یک تکلیف تاریخی و رسالت انقلابی است.

وی گفت: رسانه ها چشمان بیدار کشور هستند و می توانند به انعکاس به موقع و واقع بینانه مشکلات و نارسایی ها و نیز انعکاس پیشرفت ها و موفقیت های دولت و نظام، اعتماد متقابل بین مردم و حاکمیت ایجاد کنند و در توسعه مشارکت عمومی مردم در عرصه های مختلف سیاسی، فرهنگی و اقتصادی نقش به سزایی ایفا کنند.

**همه سایت های خبری رتبه بندی می شوند

 سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به طرح رتبه بندی مطبوعات و خبرگزاری ها اشاره کرد و گفت: تمامی سایت های خبری رتبه بندی و براساس ملاک و ضوابط در نظر گرفته شده، امتیاز بندی می شوند.

وی افزود: تمامی سایت های دارای مجوز باید با مراجعه به سایت معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، نسبت به ثبت نام و تکمیل فرم خوداظهاری برای انجام رتبه بندی سایت ها اقدام کنند.

نوش آبادی اضافه کرد: پرداخت هرگونه تسهیلات در سال آینده به سایت های خبری و رسانه ها منوط به رتبه بندی خواهد بود.

به گفته وی، در رابطه با رتبه بندی سایر نشریات و مطبوعات بر اساس ضریب ویژه ای که در کارگروهی انجام می شود، تصمیم گیری خواهد شد.

 

** پرداخت حق بیمه دو برابری یارانه بیمه به رسانه ها

سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه گفت: رسانه هایی که خبرنگاران خود را تحت پوشش بیمه قرار داده و لیست بیمه را به صورت مرتب ارسال کنند، از یارانه دو برابری حق بیمه برخوردار خواهند شد.

 

** بیمه فعالان قرآنی در حال پیگیری است

وی در ادامه از برگزاری همایش تجلیل از فعالان قرآن و عترت در ٢٥ بهمن ماه جاری در تهران با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خبر داد و گفت: بیمه فعالان قرآنی در حال پیگیری است و با تامین اعتبار لازم نگرانی ٥ هزار فعال قرآنی برطرف خواهد شد.

 

** دستورالعمل صیانت از حقوق هنرمندان تصویب شد

سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش دیگری، از تصویب و ابلاغ دستورالعمل صیانت از حقوق هنرمندان و فعالان عرصه موسیقی خبر داد و گفت: بر اساس این دستورالعمل نظارت بر فعالیت موسسات و مراکز هنری و گروه های هنری در دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی متمرکز می شود.

به گفته وی، بر اساس این دستورالعمل از برخوردهای غیرکارشناسی جلوگیری و تخلفات موسسات و مراکز موسیقیایی که ضوابط و دستورالعمل ها را رعایت نکنند، رسیدگی خواهد کرد.

 

** مراسم کتاب سال با حضور رییس جمهوری برگزار می شود

نوش آبادی همچنین از برگزاری بیست و سومین مراسم برگزاری کتاب سال جمهوری اسلامی ایران با حضور حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی در دهه فجر خبر داد و گفت: برای اولین بار تمامی فرآیندهای کتاب سال این دوره به صورت الکترونیکی برگزار شده است.

وی از برگزاری سی و سومین جایزه بین المللی کتاب سال جمهوری اسلامی همزمان با مراسم کتاب سال دوره بیست و سوم با حضور دکتر روحانی رییس جمهوری با موضوع اسلام و ایران خبر داد و افزود: ١٢ اثر از کشورهای مختلف از جمله آمریکا، انگلیس، هلند و آلمان به عنوان برگزیده به این دوره جایزه کتاب سال رسیده اند.

**حضور عقیلی در شبکه ضدانقلاب قابل دفاع نیست

سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی سالار عقیلی را خواننده سنتی و از جمله هنرمندان محبوب کشورمان عنوان کرد و گفت: حضور این خواننده در شبکه ماهواره ای ضدانقلاب باعث شگفتی و تعجب همگان شده و قابل دفاع و توجیه نیست.

وی در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره واکنش و موضع وزارت ارشاد در خصوص حضور سالار عقیلی در یک شبکه ماهواره ای گفت: ابعاد این اتفاق در حال بررسی است و یقین داریم این موضوع قابل توجیه و دفاع نیست.

به گفته وی پس از بازگشت آقای عقیلی توضیحات لازم از علت حضور وی گرفته می شود و گزارش تهیه و پس از تصمیم گیری های لازم ، نتیجه اطلاع رسانی خواهد شد.

معاون حقوقی، پارلمانی و امور استان های وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: توصیه ما به هنرمندان این است که از جایگاه و منزلت خود صیانت کرده و مراقب شان خود باشند.

به گفته نوش آبادی شان هنرمندان در گرو وفاداری به کشور و نظام جمهوری اسلامی ایران است.

سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در پاسخ به این سوال که سالار عقیلی از جشنواره بین المللی موسیقی فجر حذف شده، گفت: هنوز در این خصوص تصمیم گیری نشده است.

** موسیقی سریال شهرزاد فاقد مجوز است

 سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: اصل و محتوای ترانه سریال شهرزاد مجوز لازم را از دفتر موسیقی ارشاد دریافت کرده اما موسیقی آن فاقد مجوز است.

 

** ساماندهی ترجمه های قرآنی

 حسین نوش آبادی درباره ساماندهی ترجمه های قرآنی افزود: هرگونه مجوز برای ترجمه های قرآن باید به تایید معاونت فرهنگی وزارتخانه برسد.

وی ادامه داد: این معاونت با همکاری معاونت عترت نسبت به صدور مجوز برای ترجمه های قرآنی اقدام می کند و مسئولیت چاپ قرآنی توسط دارالقرآن تبلیغات اسلامی صورت می گیرد.

وی با بیان این که ترجمه مرحوم الهی قمشه ای نیازمند اصلاح و رفع اشکالات محتوایی و اغلاط چاپی بوده، اظهار داشت: این مساله موجب نگرانی برخی از بزرگان و علما از مدت ها قبل بوده، بنابراین شورایی برای بررسی محتوایی ترجمه های قرآنی تشکیل شده است.

به گفته نوش آبادی، ترجمه های خوبی در کشور صورت گرفته که باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد و وظیفه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است که نسبت به تصحیح ترجمه های رساتر و ترجمه هایی که از گذشته دارای اشکال بوده اقدام کند.

وی اضافه کرد: هیچگونه ممانعتی درخصوص چاپ های قبلی برخی از ترجمه های قرآنی صورت نگرفته اما آنها در حال ساماندهی هستند و باتوجه به نقش ترجمه قرآن در تبیین مفاهیم قرآنی باید با همکاری نهادهای ذیربط و دستگاه های فرهنگی این مساله مورد توجه قرار گیرد.

 

** وزارت ارشاد مخالف طرح افزایش تعرفه گمرکی کاغذ است

نوش آبادی با اعلام موضع وزارت ارشاد درخصوص طرح افزایش تعرفه گمرکی کاغذ گفت: با وجود آن که این طرح در مجلس در حال بررسی است اما وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی کاملا با این نظر مخالف است و در صورتی که این طرح به دولت هم برسد، قطعا وزیر ارشاد به عنوان مخالف در این خصوص صحبت خواهد کرد.

به گفته سخنگوی وزارت ارشاد، افزایش تعرفه کاغذ در این شرایط به ضرر حوزه نشر و حوزه فرهنگ و ادب است. از این رو، باید به دنبال راهکارهای دیگر گشت.

 

** گلایه ها درباره سهمیه رسانه ها برای حضور در جشنواره های فجر طبیعی است

معاون حقوقی، پارلمانی و امور استان های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت : امسال دو مکان مناسب برای خبرنگاران و مردم به منظور حضور در جشنواره های فجر (کاخ مردمی جشنواره، سینما ملت - کاخ رسانه ای جشنواره با حضور اصحاب رسانه در برج میلاد) پیش بینی شده است.

وی توضیح داد: برای خبرنگارانی که موفق به دریافت کارت حضور در جشنواره نشده اند، کدی مشخص شده که بر اساس آن می توانند به صورت رایگان از طریق اینترنت بلیت تهیه کنند.

وی ادامه داد: امسال از صدور کارت و مجوز مکتوب برای ورود به جشنواره ها پرهیز شده، بنابراین افراد یادشده می توانند به طریق فوق اقدام و ثبت نام کنند.

نوش آبادی افزود: گلایه ها درباره تقلیل سهمیه رسانه ها برای جشنواره های فجر همچنان وجود دارد و ما اعتقاد داریم باید فضای مناسب برای حضور خبرنگاران در اجتماعات فراهم شود اما باید گفت محدودیت ها وجود داشته و امکان حضور همه خبرنگاران سایت ها، روزنامه ها و خبرگزاری ها در این جشنواره فراهم نیست.

 

** توافق هسته ای برای همه قابل احترام باشد

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اصل رعایت ادب، اخلاق و عدالت توسط خبرنگاران گفت: همه افراد در این حوزه باید خود را ملزم به رعایت این اصل در انعکاس اخبار کنند بخصوص رسانه هایی نظیر صدا و سیما، خبرگزاری ها و روزنامه هایی که تاثیر گذاری بالایی دارند و دارای گستره ملی هستند.

وی ادامه داد: به هر اندازه که یک رسانه عمومی تر و گسترده تر باشد، به همان میزان باید مراقب این اصل باشد و انتظار از رسانه ملی به خاطر نقش موثر در وحدت و انسجام ملی و توسعه فرهنگ عمومی بیشتر است، همانگونه که رهبر معظم انقلاب زمان انتصاب ریاست این سازمان بر نقش بی بدیل این رسانه در گسترش فرهنگ ایرانی اسلامی تاکید داشتند.

نوش آبادی خاطر نشان کرد: بارها از رسانه ملی تقدیر شده اما انتظار می رود با مسائل عادلانه تر برخورد کند زیرا یکی از آفات رسانه ها، تعصبات سیاسی و نگاه های بخشی و سلیقه ای و بی توجهی به اصولی می باشد که ناظر بر وحدت ملی است.

وی ضمن توصیه به مطبوعات و رسانه ها برای پایبندی به این اصل ادامه داد: اقتدار ملی در سایه وحدت بخشی است و در دوران پسا تحریم باید نقش آنها در بستر سازی مناسب برای توسعه و پیشرفت کشور در همه ابعاد جدی تر باشد و به منافع ملی و مصالح کشور بیاندیشند.

معاون حقوقی، پارلمانی و امور استان های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر احترام به توافق هسته ای افزود: این تصمیم حاکمیتی است و باید همه به آن احترام گذارند از این رو باید مراقب بود در این دوران اتفاقاتی که دغدغه رهبر معظم انقلاب است رخ ندهد.

وی گفت: باید از هرگونه رفتار که آثار معکوس به همراه دارد پرهیز شود زیرا امروز کشور نیازمند آرامش، امنیت، صلح و وحدت است.

 

** آسیب شناسی همکاری هنرمندان با شبکه های ضد انقلاب

نوش آبادی با اشاره به ممنوعیت همکاری هنرمندان و بازیگران با شبکه های ضد انقلاب در قالب تبلیغ، سفارش آگهی و ارسال عکس گفت: تنها برخوردهای سلبی چاره ساز نیست از این رو باید این موج خطرناکی که راه افتاده آسیب شناسی شود تا از بروز آسیب بیشتر به عرصه هنر جلوگیری شود.

وی با تاکید بر از میان برداشتن موانع بر سر راه این پدیده اضافه کرد: باید کاری کرد که هیچ رابطه ای از طرف افراد با این شبکه ها ایجاد نشود هرچند این اتفاقات یک هشدار جدی است که بایدجدی گرفته شود .

معاون وزیر یادآور شد: تنها وظیفه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیست که پاسخگوی چنین اتفاقات نامبارکی باشد بلکه باید تصمیمی جدی و مناسب در این باره اتخاذ شود و دغدغه ها و انتظارات افرادی که به این کار اقدام می کنند شنیده شود تا شاهد نباشیم افراد خوشنامی مانند سالار عقیلی خواننده سنتی خوان و محبوب کشور سر از شبکه های بیگانه درآورد.

وی گفت: باید با این جریان خطرناک و آسیب رسان که به شان و جایگاه هنر آسیب می زند، مقابله کرد.

 

**واگذاری فعالیت های غیرحاکمیتی به بخش خصوصی

نوش آبادی گفت: بارها دولت و وزارت ارشاد موضع خود را درباره واگذاری فعالیت های غیر حاکمیتی به بخش غیردولتی اعلام کرده بنابراین فعالیت، برنامه ها و مشاغل تصدی گری با اولویت تشکل های صنفی و موسسات مرتبط با حوزه به بخش خصوصی واگذار می شود و این سیاست واسپاری تغییری نکرده است.

وی افزود: دولت در این حوزه موفقیت هایی هم کسب کرده و وزارت ارشاد در این راستا برگزاری نمایشگاه ها و جشنواره های مختلف را به بخش خصوصی واگذار کرده بنابراین تشکیل برخی نهادها و کمیته ها منافاتی با این سیاست ندارد.

 

** لغو مجوز یک نشریه به معنای لغو مجوز همه فعالیتهای آن نیست

سخنگوی وزارت ارشاد در پاسخ به سوالی مبنی بر فعالیت سایت نشریه یالثارات که به تازگی مجوز انتشار آن لغو شده گفت: برخی از روزنامه ها ، هفته نامه ها و نشریات در کنار فعالیت مکتوب اقدام به فعالیت مجازی می کنند، لغو مجوز این نشریات به معنای لغو سایر فعالیت های مرتبط با آن نیست.

 

** لزوم رعایت ادب و اخلاق از سوی همه رسانه ها 

سخنگوی وزارت ارشاد در پاسخ به سئوال یکی از خبرنگاران که انتقادهایی را نسبت به سیاست رسانه‌ ملی در رابطه با دولت در خصوص مسئله برجام بیان کرد و خواستار حمایت این وزارتخانه از رسانه‌هایی که به صورتی واقع‌گرایانه و نه جانب‌دارانه برجام را مورد بررسی قرار می‌دهند، شد، گفت: رعایت ادب و اخلاق از سوی همه رسانه‌ها ضروری است، مخصوصا رسانه‌هایی که گستره مخاطبان آنها ملی است.

وی افزود: یک رسانه به همان میزان که نقشی گسترده و مخاطبانی بیشتر دارد، باید مراقب اخلاق و رعایت عدالت باشد. ما رسانه ملی را به عنوان رسانه‌ای که نقش موثری در وحدت ملی و انسجام ملی و توسعه فرهنگ عمومی کشور دارد، می‌شناسیم و انتظار هم داریم که به صورت واقع‌بینانه با مسائل مختلف برخورد کند. البته ما همیشه از این رسانه تقدیر و تشکر داشته و داریم و امیدواریم سایر رسانه‌ها هم به این اصول پایبند باشند.

به گفته نوش‌آبادی، اقتدار ملی در سایه وحدت و وحدت در سایه انعکاس واقع‌بینانه اخبار و رویدادهاست و در دوران پسابرجام نقش رسانه‌ها در بسترسازی مناسب برای پیشرفت کشور، باید پررنگ‌تر باشد؛ چرا که این تصمیمی است که برای امنیت کشور و توسط مسئولان ارشدکشور اتخاذ شده و همه باید به آن احترام بگذاریم.

سخنگوی وزارت ارشاد در ادامه در پاسخ به سئوالی در خصوص سیاست وزارت ارشاد در رابطه با واسپاری امور به بخش خصوصی ضمن تاکید بر تداوم این سیاست، گفت: وزارت ارشاد آماده است که تمام فعالیت‌های غیرحاکمیتی خود را به بخش خصوصی واگذار کند، ضمن اینکه باید بگویم که دولت در این زمینه موفقیت‌های خوبی داشته و اگر چه برخی از این تصمیم‌گیری‌ها، مخالفانی دارد، خصوصی‌سازی و بهینه‌سازی امور یک سیاست اصولی وزارت ارشاد است.

 

تدوین سند همکاری ارشاد و ناجا 

نوش آبادی در پاسخ به سوال دیگری در مورد تفاهم نامه ای که قرار است میان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و نیروی انتظامی (ناجا) منعقد شود، گفت: تدوین سند همکاری یاد شده در حال انجام است و قطعاً با حضور مسئولان عالی رتبه هر دو نهاد یعنی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و فرمانده ناجا، امضا خواهد شد. علت تاخیر در امضای این تفاهم نامه هم ضرورت دقت نظر در بندهای مختلف شیوه نامه و دستورالعمل های مرتبط با این تفاهم نامه است که باید با دقت تدوین شود.

سخنگوی وزارت ارشاد در ادامه در پاسخ به پرسش دیگری در مورد مشکلات ارکستر ملی و ارکستر سمفونیک تهران به جهت تامین اعتبارات لازم برای اجرا، گفت: واقعیت این است که هنوز دغدغه های ارکستر ملی و ارکستر سمفونیک تهران برطرف نشده اما ما امیدواریم با پیش بینی اعتبارات مربوط به این دو امر هنری در بودجه سال آینده دغدغه ها به طور کامل رفع و همچنین نیازهای سخت افزاری این ارکسترها برطرف شود.

 

** دغدغه های ارکستر سمفونیک تهران همچنان ادامه دارد

وی گفت: علیرغم کنک های خوب رییس جمهوری و حمایت های مالی و معنوی علی جنتی و پیگیری ها معاونت هنری وزارت خانه هنوز دغدغه های مالی ارکستر سمفونیک تهران رفع نشده هرچند امیدواریم با پیش بینی اعتبار در لایحه بودجه سال ٩٥ این نگرانی رفع و حق الزحمه مجریان ، نوازندگان و عوامل آن پرداخت شود.

 

** محل نمایشگاه بین المللی کتاب قطعی نشده است

نوش آبادی با اشاره به چهار گزینه پیشنهادی برای محل برگزاری نمایشگاه بین المللی کتاب تهران به برخی مشکلات در این حوزه اشاره کرد و افزود: فعلا گزینه های مصلی و شهر آفتاب مطرح است هرچند تا زمان تحویل کلید شهر آفتاب نمی توان گفت ، این مکان قطعی شده است.

وی گفت: شهرداری تهران وعده کرده ،زیر ساخت ها و مسائلی نظیر حمل و نقل و امکانات جانبی را تا پیش از برگزاری این نمایشگاه آماده کند اما تا زمانی که این مهم انجام نگیرد نمی توان قولی داد.

به گفته نوش آبادی، برگزاری نمایشگاه کتاب تهران در شهر آفتاب مقرون به صرفه و در اولویت است.

١٣٥٨

 

 

 

 

۵ بهمن ۱۳۹۴ ۱۵:۲۳

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید