اخبار

نوش آبادی: مد و لباس نماد ملی و اعتقادی جامعه است

نوش آبادی: مد و لباس نماد ملی و اعتقادی جامعه است
معاون حقوقی، امور مجلس و استانهای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از مد و لباس به عنوان نماد ملی ، تاریخی ، فرهنگی و اعتقادی جامعه یاد کرد و گفت: ما لباس را یک نماد ملی می دانیم و هر قدر این نماد اسلامی و ایرانی خود را تقویت کنیم کمک بزرگی به فرهنگ کشورمان کرده ایم.
 

به گزارش دبیر واحد سخنگویی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، حسین نوش آبادی عصر چهارشنبه در نخستین نمایشگاه لباس با موضوع دفاع مقدس که با حضور و سخنرانی علی مرادخانی معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و حمید قبادی دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور در فرهنگسرای نیاوران آغاز شد، افزود: دفاع مقدس نیز یک نماد فرهنگی در کشور ما و یک آیین و تاریخ ماندگار برای ایران اسلامی است.
سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، برپایی نخستین نمایشگاه لباس با موضوع دفاع مقدس را پیش درآمدی برای جشنواره مد و لباس فجر دانست که از دهم اسفند آغاز به کار می کند.
وی ایجاد تنوع در مد و لباس را عاملی برای جذب مخاطبان بیشتر دانست و تاکید کرد که کشور ما نیازمند تولید انبوه مد و لباس است.
نوش آبادی در ادامه گفت: این نمایشگاه به همت جمعی از بانوان طراح مد و لباس برای اولین بار با رویکردی در حوزه دفاع مقدس شکل گرفته است که می توان این نمایشگاه را گامی در جهت تحقق بخشی  هویت اسلامی ایرانی دانست و از این طریق بتوان فرهنگ دفاع مقدس را توسعه داد.

این استاد دانشگاه افزود: در سیاست های کلی فرهنگی که رهبر معظم انقلاب آن را ابلاغ کرده اند بر موضوع حفظ و تقویت هویت اسلامی ایرانی تاکید شده است و از اینرو از پژوهشگران ، صاحبان قلم و شعرا می خواهیم برای ساماندهی مد و لباس کشور ما را یاری کنند تا مد و لباس با فرهنگ اسلامی ایرانی پیوند بیشتری داشته باشد و به دنیا اعلام کنیم فرهنگ غنی ما می تواند برای بسیاری از کشورها و دین های مختلف الگو باشد.

سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین برگزاری نمایشگاه لباس با موضوع دفاع مقدس را حرکتی جدید در حوزه مد و لباس دانست.
حسین نوش آبادی با اشاره به جایگاه مد و لباس تاکید کرد: هر مقدار کارهای پژوهشی در این زمینه انجام شود و با ارائه الگوهای مناسب در راستای فرهنگ اسلامی- ایرانی و هویت ملی و اعتقادی صورت گیرد، مورد حمایت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.
معاون حقوقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین گفت: این نمایشگاه در راستای معرفی سبک زندگی اسلامی- ایرانی است و مد و لباس باید جایگاه خود را در کشور پیدا کند و حتی بتوانیم الگوهایی را به جهان ارائه دهیم که نماد ملی و فرهنگی، تاریخی و اعتقادی ما باشد.
نوش آبادی افزود: آثار مد و لباس در حوزه های فرهنگی، اجتماعی و تاریخی از اهمیت بسیاری برخوردار است و لذا مد و لباس در هر جامعه ای پرچم و نماد فرهنگی آن کشور است و امیدواریم با ساماندهی مد و لباس بتوانیم بهترین لباس هایی را ارائه دهیم که صیانت بخش فرهنگ ایرانی- اسلامی ما باشد.

علی مرادخانی معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در این مراسم گفت: طراحان این نمایشگاه نسبت به آنچه به عنوان هویت و ارزش اهمیت دارد، حساسیت لازم را دارند و این نمایشگاه اولین گام برای معرفت به داشته‌هاست تا در مراحل بعد بتوانیم این راه را ادامه دهیم و امیدوارم طراحان بتوانند کارهای خوبی را در این زمینه ارائه دهند

وی افزود: این نمایشگاه با حمایت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و به همت تعدادی از بانوان طراح مد و لباس برگزار می‌شود و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی همواره با نگاه حمایتی و شرایطی که برای مناسبت‌های اجتماعی و فرهنگی این رویدادها را از این طراحان حمایت می‌کند و همچنین شرایطی را که برای مناسبت‌های اجتماعی و فرهنگی این رویدادها را پشتیبانی می‌کند نیز مورد حمایت است.

مرادخانی از فراهنگسرای نیاوران به عنوان مکانی یاد کرد که برای هنرمندان و علاقه مندان شرایطی فراهم می‌کند تا کسانی که می‌خواهند در این حوزه کارهای خود را ارائه دهند مورد پشتیبانی قرار گیرند.

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین گفت: از آنجا که مجموعه ساماندهی مد و لباس به عهده این وزارتخانه است، همواره وظیفه خود می دانیم تا از همه فعالان در این زمینه حمایت کنیم و این نمایشگاه نمونه ای از کارهایی است که حمایت می‌شود.

مرادخانی در این مراسم با تاکید بر اینکه موضوع مد و لباس را از دریچه هنر پیگیری می‌کند اظهار داشت: ما سعی می‌کنیم الگوهایی پیشنهاد دهیم تا به عنوان یک موضوع نمادین در جامعه مطرح شده و مورد استفاده قرار گیرد.

وی لباس را نماد یک تفکر دانست و گفت: از دوران ایران باستان با نوعی از پوشش خاص ارتباط داشته‌ایم و حجاب به معنای اساسی آن از قبل از ظهور اسلام در ایران وجود داشته است.

مرادخانی، سربندهای رزمندگان در دوران دفاع مقدس را یک نماد ویژه دانست و گفت: این سربندها یک انفجار جهانی ایجاد کرد، یعنی در دوران دفاع مقدس رزمندگان ما صاحب نمادی قابل عرضه شدند و در هر جای جهان که چنین صحنه‌هایی به نمایش در می‌آید یادآور رشادت‌ها و جانبازی‌های رزمندگان اسلام در دوران دفاع مقدس برای جهانیان است.

مرادخانی اظهار امیدواری کرد تا در جشنواره‌های مد و لباس شاهد بخش‌هایی همچون دفاع مقدس باشیم.
در آیین گشایش این نمایشگاه، علاوه بر پخش فیلمی از خاطرات جانبازان و صحنه هایی از رشادت های رزمندگان در هشت سال دفاع مقدس ، حمیدرضا برقعی شاعر و نویسنده کتاب توفان واژه ها شعری در وصف ایران و در ادامه به مناسبت ایام فاطمیه شعری را در وصف حضرت زهرا (س) قرائت کرد.
قبل از افتتاح نخستین نمایشگاه لباس با موضوع دفاع مقدس، تعدادی از بانوان طراح مد و لباس به نام های شیما شعبانی فر، روژان هشیار، ساناز مسلمی، مرجان کشاورز و مینا افروزی با حضور معاونان وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تجلیل شدند.
  1358
۲۹ بهمن ۱۳۹۴ ۲۲:۱۱

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید