اخبار

معاون حقوقی وزارت ارشاد: سخنان ترامپ ناقض قواعد و تعهدات بین المللی است

معاون حقوقی وزارت ارشاد: سخنان ترامپ ناقض قواعد و تعهدات بین المللی است
معاون حقوقی، امور مجلس و استانهای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی روز دوشنبه گفت: سخنان مداخله گرانه دونالد ترامپ در مجمع عمومی سازمان ملل متحد بی اعتنایی به قوانین و تعهدات بین المللی و پیمان های سیاسی است.

سید هادی حسینی افزود: مواضع دیکتاتورمابانه و تهاجمی رییس جمهوری آمریکا افزون بر جهل و اشتباهات اطلاعاتی وی در باره واقعیات سیاسی کشورمان، از جنگ افروزی این کشور و شرکای استراتژیک آن حکایت دارد و ناقض تعهدات کشورها و نهادهای سیاسی مستقل در پیوند با تحکیم امنیت و صلح جهانی است.

وی با اشاره به پیشینه و سرانجام دیکتاتورهای مشابه ترامپ از جمله معمر قذافی رهبر معدوم لیبی و نیز صدام دیکتاتور معدوم عراق که بسان وی تمام تعهدات و اصول حاکم بر عرصه بین المللی را زیر پا گذاشتند، رییس جمهوری آمریکا را به عبرت گرفتن از تاریخ و سرنوشت گذشتگان دعوت کرد.

حسینی تشدید ناامنی و بی ثباتی در جهان و بخصوص منطقه را مورد اشاره قرار داد و گفت: کمترین تاثیر ادبیات تهاجمی ترامپ از زمان روی کار آمدن و تهدید کشورهای مستقل مثل ایران، تقویت مداخله گری و افراط گرایی و جنگ افروزی در منطقه پرآشوب خاورمیانه بوده است.

آمریکا حضور نظامی، مداخله سیاسی و تحریم های اقتصادی را در جهان بارها تجربه کرد و از آن طرفی نبست .

وی سفر رییس جمهوری آمریکا به منطقه خاورمیانه و سخنان مداخله جویانه و آشوب طلبانه وی و در پی آن ایجاد بحران در روابط کشورهای این منطقه و تایید این امر از سوی دست اندرکاران سیاسی این کشورها را نمونه ای از این بحران سازی دانست.

معاون حقوقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، انزوای سیاسی آمریکا را از دیگر پیامدهای اظهارات خشونت طلبانه رییس جمهوری این کشور در مجمع عمومی سازمان ملل متحد دانست و تایید و حمایت قاطع 134 کشور جهان از برجام را دلیلی بر این امر خواند.

سیدهادی حسینی با اشاره به حضور فعال و سخنرانی داهیانه و عالمانه سیدحسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران، در مجمع عمومی سازمان ملل، زبان و گفتمان جمهوری اسلامی ایران را زبان و گفتمان اعتدال و منطق خواند و لزوم توجه به بازتابهای مثبت بین المللی آن را یادآور شد.

حسینی گفت: امروز ادب و فرهنگ معرف عظمت انسانها و کشورهاست و دوران زور و خان سالاری و ارباب و رعیتی از جهان رخت بربست.

وی همچنین با اشاره به بازتابهای منفی و مخرب اظهارات ترامپ در عرصه بین المللی، لزوم تغییر گفتمان تهاجمی و ضد عدالت و امنیت وی را به اتاق های فکر ایالات متحده آمریکا، آگاهان سیاسی، صلح طلبان و نیز مردم این کشور گوشزد کرد.

حسینی گفت: امروز قدرت مسلمانان جهان بخصوص جوانان مسلمان ایران به اندازه ای است که کسی نتواند با زبان زور با آنان حرف بزند.

وی افزود: بطور قطعی رفتارهای ترامپ ملت آمریکا را از رای دادن به او پشیمان خواهد کرد، امروز همه عالم می داند ایران مردمی بصیر و غنی به لحاظ فرهنگی ملتی مقاوم و استوار ، دولتی مقتدر و حکیم و قوائی توانمند و آگاه و از همه مهمتر رهبری فرزانه ، حکیم و مقتدر و آگاه دارد و ثابت کرده است که عرصه سیمرغ است و جولانگاه نابخردان نیست .

در پیوند با موضع حسینی در خصوص توجه نخبگان آمریکا به پیامدهای منفی سخنان ترامپ، جوزف نای نظریه پرداز قدرت نرم در توییتی درباره ترامپ نوشته است: «ترامپ برای قدرت نرم آمریکا فاجعه بوده است. او هدیه‌ای برای داعش است.»

نای چندی پیش در واکنش به فرمان رئیس‌جمهور آمریکا مبنی بر ممنوعیت ورود اتباع هفت کشور مسلمان به آمریکا نیز در توییتر نوشته بود: «باید از کانادا یاد بگیریم. ایالات متحده هم زمانی این‌طور بود.»

نوام چامسکی اندیشمند آمریکایی نیز در کوران انتخابات آمریکا، ترامپ را خطری برای حقوق بشر و محیط زیست خوانده بود که پیروزی‏اش در انتخابات، بشر را در مشکلات بسیار عمیقی فرو خواهد برد.

او آن زمان گفته بود:‌ با انتخاب او شما با مشکلاتی مواجه خواهید شد که در 200 هزار سال تاریخ بشریت هرگز سابقه نداشته است.

چامسکی که اکنون، رئیس‌جمهوری کشورش را بدون هرگونه ایدئولوژی می‌خواند، عقیده دارد: ترامپ فردی مخرب برای دموکراسی آمریکاست که یکی از سیاست‌های نادرستش مدرنیزه کردن انبارهای سلاح‌های اتمی آمریکا و مواضعش درباره تغییرات جوی جهان است.

ترامپ که روز سه شنبه بیست و هشتم شهریورماه در صحن مجمع عمومی سازمان ملل سخنرانی می کرد، ضمن حمله به برخی کشورهای آمریکای لاتین مانند کوبا و ونزوئلا، آسیا و خاورمیانه را نیز مورد هتاکی قرار داد؛ به طوری که افزون بر مداخلات سبک سرانه در مسائل منطقه، به ترویج ایران هراسی و تشدید تنش با کره شمالی دامن زد.


 

۳ مهر ۱۳۹۶ ۱۴:۳۶

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید