اخبار

حسینی: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مسئول اصلی حوزه حق مولف کشور است

حسینی: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مسئول اصلی حوزه حق مولف کشور است
"سید هادی حسینی" گفت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان مدافع حقوق و منافع خالقان آثار ادبی و هنری در عرصه های داخلی و بین المللی در کنار سایر وظایف محوله قانونی، مسئول اصلی حوزه حق مولف کشور است.

معاون حقوقی، امور مجلس و استانهای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: همین وظیفه ذاتی موجب شده است که این وزارتخانه افزون بر سیاستگذاری در حوزه حق مولف و تهیه لوایح قانونی، با اعزام نمایندگان خود به نشست های تخصصی وایپو ضمن اعلام مواضع کشور، در تدوین اسناد بین المللی این حوزه نیز نقش موثری داشته باشد.

حسینی همچنین گفت: وظیفه اصلی کمیته دایم کپی رایت و حقوق مرتبط وایپو به عنوان یکی از کمیته های تخصصی این سازمان پرداختن به موضوعات مربوط به حوزه حق مولف و تهیه پیش نویس معاهدات بین المللی است.

به گفته حسینی در روز نخست نشست نمایندگان کشورها، دیدگاههای خود را در خصوص مالکیت معنوی اعلام کردند و عصر دیروز عضویت اندونزی به عنوان یکصدمین عضو وایپو جشن گرفته شد.

بر پایه این گزارش، از صبح امروز نیز نشست با حضور اعضاء ادامه دارد و نمایندگان کشورهای عضو، به طرح دیدگاه های خود در خصوص دستورات این نشست می پردازند.

جمهوری اسلامی ایران از سال 1380 خورشیدی عضو سازمان جهانی مالکیت فکری است و طی سال گذشته اقدامات مؤثری در زمینه توسعه و ارتقاء حقوق مالکیت معنوی درکشور انجام داده است که اصلاح و بازنگری قوانین و مقررات مرتبط با حقوق مالکیت معنوی، تهیه پیش نویس لایحه قانون ملی حمایت از نمودهای فرهنگ عامه (فلکلور)، برگزاری گرامیداشت روز جهانی مالکیت معنوی (IP DAY) و آغاز اجرای پروژه دو سالانه تاسیس مراکز انتقال فناوری و حمایت از نوآوری (TISC)، برگزاری کارگاه آموزشی مدیریت حقوق مالکیت فکری در کسب و کار شرکت‌های کوچک و متوسط با همکاری وایپو و پارک‌های علم و فناوری کشور، برگزاری سومین نشست کمیته هماهنگی کشورهای عضو اکو در خصوص مالکیت صنعتی در تهران، امضای پروتکل همکاری با مؤسسه ثبت اختراع کشور ترکیه و یادداشت تفاهم با اداره مالکیت معنوی کشور چین و همچنین برگزاری سمینارها و کارگاههای ملی متعدد آموزشی در حوزه های مختلف حقوق مالکیت معنوی با همکاری مراجع مرتبط در کشور از جمله این اقدامات است.

سیدهادی حسینی روز دوشنبه برای شرکت در پنجاه و هفتمین نشست سالیانه مجمع عمومی سازمان جهانی مالکیت فکری (وایپو) عازم ژنو* سوییس شد.

پنجاه و هفتمین نشست مجمع عمومی وایپو از تاریخ 2 الی 11 اکتبر 2017میلادی برابر با 10الی 19 مهرماه سالجاری در شهر ژنو سوییس و با حضور نمایندگان کشورهای عضو برگزار می شود.


 

۱۱ مهر ۱۳۹۶ ۱۴:۴۶

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید