اخبار

معاون طرح های صنعتی وایپو: حرکت ایران در حوزه وایپو در سال های اخیر قابل تحسین است

معاون طرح های صنعتی وایپو: حرکت ایران در حوزه وایپو در سال های اخیر قابل تحسین است
خانم وانگ معاون چینی طرح های صنعتی سازمان جهانی مالکیت معنوی (وایپو) روز چهارشنبه در جلسه ای که با حضور هیات ایرانی در حاشیه نشست مجمع عمومی این سازمان در دفتر کار وی برگزار شد، ضمن تشکر از فعالیت های انجام گرفته، حرکت جمهوری اسلامی ایران را در حوزه مالکیت معنوی در سال های اخیر در خور تحسین اعلام کرد.

به گزارش روابط عمومی معاونت حقوقی، امور مجلس و استان ها به نقل از سیدهادی حسینی، وانگ در این دیدار که با حضور احمد تویسرکانی معاون رییس قوه قضاییه، سید هادی حسینی معاون حقوقی، امور مجلس و استان های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و احمدعلی محسن زاده معاون وزیر دادگستری و نیز نماینده وزارت امور خارجه برگزار شد، اظهار امیدواری کرد که وایپو بتواند در جهت اهداف ایران برای حرکت به سمت توسعه کمک بیشتری ارایه کند .

بر پایه این گزارش، وی همچنین در خصوص جنوا اگت و مسئله لاهه از ایران خواست هر چه زودتر مسیر پیوستن را در حوزه قانونگذاری هموار کنند و اظهار امیدواری کرد ایران جزو گشورهای نخست این گروه باشد.

به گفته حسینی، در این دیدار هیات ایرانی گزارش فعالیت های کشورمان در حوزه های مختلف را مطرح و طرفین بر تحکیم روابط بین ایران و  WIPO تاکید کردند .

دراین سفر "احمد تویسرکانی" معاون رئیس قوه قضائیه و رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور را هیاتی متشکل از معاونان وزرای دادگستری و فرهنگ و ارشاد اسلامی همراهی می کنند.

این گزارش حاکی است: احمد تویسرکانی درسخنان خود در نشست مجمع عمومی وایپو با اشاره به اقدامات موثر جمهوری اسلامی ایران در زمینه توسعه و ارتقا حقوق مالکیت معنوی در تمامی حوزه ها و عزم راسخ جهت تداوم این فعالیت ها اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران به طور جدی اعتقاد دارد که فعالیت های هنجارساز در چارچوب کمیته های ذی ربط وایپو باید با در نظر داشتن منافع همه دولت های عضو انجام پذیرد.

وی افزود: استقرار دفاتر خارجی سازمان جهانی مالکیت معنوی (وایپو) باید براساس تقسیم عادلانه و جغرافیایی این دفاتر با رعایت اصل شفافیت و در انطباق کامل با اصول راهنما اتخاذ شود و هر تصمیمی در این رابطه باید بر اساس اجماع و بدون ایجاد سلسله مراتب میان کشورهای متقاضی و یا مناطق مربوطه باشد.

تویسرکانی بیان داشت: جمهوری اسلامی ایران ایجاد دفتر خارجی وایپو در تهران را پیشنهاد کرده است که کشورهای عضو باید به این پیشنهاد توجه کافی داشته باشند.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با اشاره به دستور کار کمیته تخصصی IGC نیز گفت: درک مشترکی بین دولت های عضو در مورد اهمیت ایجاد یک مبنای حقوقی برای حفاظت از منابع ژنتیک، دانش سنتی و فولکلور وجود دارد و نشست های کمیته مربوط را در دو سال گذشته ارج می نهیم.

معاون قوه قضائیه در بیانیه قرائت شده به تلاش های انجام شده توسط دولت های عضو درباره معاهده طرح های صنعتی اشاره کرد و گفت: این تلاش ها باید تبدیل به یک سند حقوقی شود.

جمهوری اسلامی ایران از سال 1380 خورشیدی عضو سازمان جهانی مالکیت فکری است  و طی سال گذشته اقدامات مؤثری در زمینه توسعه و ارتقاء حقوق مالکیت معنوی درکشور انجام داده است که اصلاح و بازنگری قوانین و مقررات مرتبط با حقوق مالکیت معنوی، تهیه پیش نویس لایحه قانون ملی حمایت از نمودهای فرهنگ عامه (فلکلور)، برگزاری گرامیداشت روز جهانی مالکیت معنوی (IP DAY) و آغاز اجرای پروژه دو سالانه تاسیس مراکز انتقال فناوری و حمایت از نوآوری (TISC)، برگزاری کارگاه آموزشی مدیریت حقوق مالکیت فکری در کسب و کار شرکت‌های کوچک و متوسط با همکاری وایپو و پارک‌های علم و فناوری کشور، برگزاری سومین نشست کمیته هماهنگی کشورهای عضو اکو در خصوص مالکیت صنعتی در تهران، امضای پروتکل همکاری با مؤسسه ثبت اختراع کشور ترکیه و یادداشت تفاهم با اداره مالکیت معنوی کشور چین و همچنین برگزاری سمینارها و کارگاه های ملی متعدد آموزشی در حوزه های مختلف حقوق مالکیت معنوی با همکاری مراجع مرتبط در کشور از جمله این اقدامات است.

پنجاه و هفتمین نشست مجمع عمومی سازمان جهانی مالکیت معنوی(وایپو) با حضورنمایندگان دولت های عضو، سازمان های بین المللی و مردم نهاد از تاریخ 2 الی 11 اکتبر 2017میلادی برابر با 10الی 19 مهرماه سالجاری در ژنو سوئیس مقر دائمی این سازمان در این شهر برگزار می شود.

"سید هادی حسینی" معاون حقوقی، امور مجلس و استان های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی روز دوشنبه برای شرکت در پنجاه و هفتمین نشست سالیانه مجمع عمومی سازمان جهانی مالکیت فکری (وایپو) عازم ژنو سوئیس شد.

۱۵ مهر ۱۳۹۶ ۰۹:۴۷

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید