اخبار

معاون حقوقی وزارت ارشاد: انتشار قرآن با رسم الخط ایرانی پشتوانه ای برای خوشنویسان کشور است

معاون حقوقی وزارت ارشاد: انتشار قرآن با رسم الخط ایرانی پشتوانه ای برای خوشنویسان کشور است
معاون حقوقی، امور مجلس و استان‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: قانون انتشار قرآن با رسم الخط فاخر ایرانی، پشتوانه بسیار خوبی برای خوشنویسان کشورمان است تا به خوشنویسی قرآن بیشتر تشویق شوند.

به گزارش روابط عمومی معاونت حقوقی، امور مجلس و استانها، سیدهادی حسینی روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار معارف ایرنا، تصویب قانون انتشار قرآن با رسم الخط فاخر ایرانی را به فال نیک گرفت و گفت: برخی خطاطان خوب ایرانی که هنر آنها جزء خطوط فاخر است، تاکنون پشتوانه ای برای قرار گرفتن در این مسیر نداشتند و تصویب این قانون، پشتوانه بسیار خوبی برای این خوشنویسان است.
وی افزود: کتابت قرآن با رسم الخط ایرانی تاکنون به فرهنگ تبدیل نشده بود و برای حمایت و کمک به چاپ قرآن های ایرانی، قانون واضح و مشخصی نداشتیم و ممکن بود حتی مشکلاتی در زمینه دستگاه های نظارتی به وجود بیاید ولی این قانون، فضایی ایجاد کرده که رسم الخط فاخر ایرانی برای چاپ قرآن بیش از گذشته مورد توجه قرار گیرد.
حسینی با بیان مزیت های این قانون گفت: مردم کشورمان برای تلاوت قرآن، بیش از هر چیز با خط ایرانی آشنا هستند و این قانون باعث می شود تا استقبال از قرآن ایرانی بیشتر شود و از طرف دیگر با توجه به اینکه ترویج خطوط فاخر ایرانی، کاهش وابستگی به خطوط خارجی را به دنبال دارد لذا در حوزه اقتصاد مقاومتی نیز موثر است و باعث توجه بیشتر ناشران به خطوط ایرانی می شود و بازار مناسبی در ایران و برای فارسی زبانان و طرفداران خطوط ایرانی مهیا خواهد شد.
معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، تصویب این قانون را آغازی برای تصویب قانون های بعدی در حوزه فرهنگ از سوی مجلس شورای اسلامی دانست و گفت: حوزه فرهنگ نیازمند توجه بیشتر همه نهادهای قانونی است؛ این حوزه سال ها کانون توجه مبادی مختلف قرار نمی گرفت و جزو اولویت های نخست کشور ما نبود، ولی حالا مجلس نشان داد که به موضوع فرهنگ توجه خوبی دارد.
وی اظهار امیدواری کرد تا دیگر بحث های حمایتی از فرهنگ به صورت قانون در قالب طرح یا لایحه به تصویب مجلس شورای اسلامی برسد و بسیاری از گره های کور فرهنگ در کشور باز شود که از جمله آنها می توان به قانون جامع رسانه ها یا قانون حمایت از مالکیت فکری و معنوی اشاره کرد که قانون اخیر اکنون در کمیسیون قضائی مجلس در حال بررسی است.
به گزارش ایرنا، در 21 فروردین امسال، مجلس شورای اسلامی با یک فوریت طرح ترویج کتابت قرآن کریم به رسم الخط مفاخر ملی مخالفت کرد و قرار شد این طرح به صورت عادی ابتدا در کمیسیون فرهنگی مجلس بررسی شود.
اصغر مسعودی نماینده مردم نیریز و استهبان در مجلس به عنوان یکی از پیشنهاد دهندگان این طرح در تشریح ضرورت یک فوریت آن به بیانات رهبر معظم انقلاب برای استفاده از ظرفیت‌های مفاخر ایرانی استناد کرد و گفت که به طور قطع به جای کتابت قرآن توسط دیگران باید از ظرفیت های مفاخر کشور استفاده شود زیرا در شرایط کنونی میلیون ها نسخه قرآن کریم با خط عثمان طه وجود دارد.
بر اساس این گزارش، بررسی طرح ترویج کتابت قرآن کریم به رسم الخط مفاخر ملی در تاریخ 16 خردادماه در کمیسیون فرهنگی مجلس مطرح شد و حجت الاسلام احد آزادی‌ خواه سخنگوی این کمیسیون گفت: مصداق رسم‌الخط احمد نی‌ریزی در طرح ترویج کتابت قرآن کریم به رسم‌الخط مفاخر ملی حذف شد و کلیات این طرح در کمیسیون فرهنگی به تصویب رسید.
سرانجام نمایندگان مجلس شورای اسلامی در هشتم شهریورماه امسال، کلیات و جزئیات طرح ترویج کتابت قرآن کریم به رسم الخط مفاخر ملی را بررسی کردند و این طرح به عنوان ماده واحده ای به تصویب نمایندگان رسید.
براساس این ماده واحده از تاریخ تصویب این قانون، دولت و دیگر نهادهای متولی در ترویج فرهنگ قرآنی برای چاپ و اهدای قرآن کریم از اعتبارات دولتی، کتابت های برجسته مفاخر ملی مانند مرحوم میرزا احمد نی‌ریزی را مورد حمایت و ترویج قرار دهند و بر اساس تبصره آن، دولت مجاز است در جهت اجرای این قانون هر ساله از یارانه های موجود برای چاپ و نشر قرآن مورد نظر، به بخش های غیردولتی اعتباری اختصاص دهد.

۲۴ مهر ۱۳۹۶ ۰۹:۳۸

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید