اخبار

درخواست معاون حقوقی وزارت ارشاد از مجلس؛ حمایت شهرداری ها از کتاب را به 1.5درصد برسانید

درخواست معاون حقوقی وزارت ارشاد از مجلس؛ حمایت شهرداری ها از کتاب را به 1.5درصد برسانید
معاون حقوقی، امور مجلس و استان‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از مجلس خواست تا با تصویب قانونی میزان حمایت شهرداری ها از کتابخانه ها را به یک و نیم درصد افزایش دهند.

به گزارش روابط عمومی معاونت حقوقی، امور مجلس و استان های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به نقل از ایرنا، سیدهادی حسینی روز دوشنبه به خبرنگار فرهنگی ایرنا گفت: قبل از پیروزی انقلاب اسلامی سهم کتابخانه ها از شهرداری ها یک و نیم درصد بود ولی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی این حمایت به نیم درصد تقلیل یافت درحالی که ما معتقدیم کتابخوانی مهم است و داشتن کتابخانه و فرصت مطالعه یکی از مطالبات مردم است.
وی با بیان این که «زمینه ای را برای افزایش میزان مطالعه مردم فراهم نکرده ایم» افزود: برای آماده کردن این زمینه و بالا رفتن میزان مطالعه مردم باید با کمک مجلس شورای اسلامی سهم کتابخانه ها از شهرداری ها را به همان یک و نیم درصد افزایش دهیم تا بتوانیم کتاب بخریم و کتابخانه ها را بسازیم، چون بسیاری از مردم هنوز امکان خرید کتاب ندارند.
حسینی همچنین گفت: پس از پیروزی انقلاب اسلامی بسیاری از فعالان و مسئولان تصور می کردند که فرهنگ کشور از غنای لازم برخوردار است و به همین دلیل سال ها به همه چیز پرداختیم جز فرهنگ ولی اینک به این نتیجه رسیده ایم که فرهنگ تنها ابزاری است که برای ارائه به جهان داریم. چون در حوزه های صنعت، علم، کشاورزی و مانند آن به اندازه ای قوی نیستیم که بتوانیم آن را به رخ دنیا بکشیم ولی فرهنگ غنی اسلامی ایرانی را می توانیم به رخ جهانیان بکشیم.
معاون امور استان های وزیر ارشاد افزود: زمانی که در ورزش فعالیت می کردم، قانونی تصویب شد تا دستگاه های دولتی بتوانند یک درصد از کل اعتبارات خود را به حوزه ورزش اختصاص دهند و پس از چند سال دیدیم که اتفاقی ژرف در مجموعه ورزش افتاد.
وی تکمیل ساختمان های نیمه ساز ورزشی، احداث سالن های جدید، پشتیبانی از برگزاری مسابقات مختلف، تامین زیرساخت های ورزشی ایران و حضور پررنگ ایران در سطح بین المللی را از نتایج همین یک درصدی دانست که از سوی دستگاه های دولتی به ورزش اختصاص داده شد.
معاون حقوقی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی مشارکت خیرین در حوزه کتاب را مهم برشمرد و گفت: هنوز خیرین به شکل جدی آنگونه که در حوزه مدرسه سازی و ساخت مراکز بهداشتی فعال هستند، در حوزه فرهنگ و ارد نشده اند در حالی که فرهنگ در کشور ما نشانه اصالت کشور است و باید به آن توجه بیشتری صورت گیرد.
وی از مطبوعات و رسانه ها خواست تا برای ایجاد یک بسیج عمومی و همت و عزم ملی در این زمینه تلاش کنند و ساخت مراکز فرهنگی همچون کتابخانه ها، نگارخانه ها، مجتمع های فرهنگی، موسسات قرآنی، سینماها، سالن های تئاتر و مراکز مختلف فرهنگی با مشارکت خیرین در شهرها و شهرستان ها صورت گیرد و بخشی از نیازهای مردم در حوزه فرهنگ تامین شود.
حسینی با اشاره به بازدیدهای استانی خود از 15 استان گفت: هنوز بسیاری از شهرهای کشور کتابخانه ندارند و برخی استان ها نیز کتابخانه های نیمه تمام دارند ولی دولت نیز آن قدر بودجه ندارد که برای همه این شهرها کتابخانه بسازد.
وی به اتمام نرسیدن ساخت یک مجتمع فرهنگی در استان ایلام را پس از 18 سال مساله ای مهم دانست و خواستار کمک های خیرین و مردمی به اضافه توجه دولت و مجلس شد.

**
ضرورت حرکت خودجوش در کتابخانه سازی
معاون وزیر ارشاد اصالت و ستون فقرات هر کشوری را به فرهنگ آن ارتباط داد و گفت: 23هزار کانون فرهنگی هنری مساجد زیر نظر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی فعالیت می کنند و طبق برنامه ششم توسعه تا پنج سال آینده باید صد هزار مسجد داشته باشیم درحالی که با بودجه موجود حتی نمی توان سالانه 500 هزار تومان به مساجد موجود پرداخت کنیم.
وی افزود: البته ممکن است کتابخانه هایی در بعضی از مساجد به همت نمازگزاران و مردم تامین شود ولی این کتابخانه ها به صورت تخصصی نیستند و به صورت معمولی اداره می شوند.
حسینی با اشاره به سخنان رهبر معظم انقلاب در زمینه حرکت های خودجوش مردمی گفت: با توجه به امکانات محدود مردم باید به این حوزه بسیج شوند و زمانی که حضرت آیت الله خامنه ای موضوع آتش به اختیار و حرکت خودجوش را مطرح می کنند، نشان دهنده ای مساله است که حوزه فرهنگ نیاز به بسیج عمومی دارد.
بر اساس اولین قانون کتابخانه های کشور که در سال 1344 تصویب شد، شهرداری ها موظف شدند تا یک و نیم درصد از درآمدهای خود را به کتابخانه های عمومی اختصاص دهند و اگرچه این قانون در دهه 50 منتفی شد ولی پس از پیروزی انقلاب اسلامی در سال 82 با تصویب قانون تاسیس نهاد کتابخانه ها مقرر شد تا حداقل نیم درصد از درآمد شهرداری ها به نهاد کتابخانه ها اختصاص یابد.
طبق ماده شش قانون تاسیس و نحوه اداره کتابخانه‌های عمومی کشور مصوب 82 شهرداری‌ها مکلفند همه ساله حداقل نیم درصد از درآمدهای خود را به منظور اداره امور کتابخانه‌ها در اختیار انجمن‌های کتابخانه‌های عمومی شهر مربوط قرار دهند.

 

 
۲۴ مهر ۱۳۹۶ ۰۹:۴۲

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید