اخبار

حسینی: اقدام ترامپ در خصوص قدس نشانه درماندگی آمریکاست

حسینی: اقدام ترامپ در خصوص قدس نشانه درماندگی آمریکاست
سیدهادی حسینی معاون حقوقی، امور مجلس و استانهای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی روز سه شنبه گفت: اقدام تازه دونالد ترامپ در به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت رژیم نامشروع صهیونیستی، نشان دهنده درماندگی و دریوزگی و سرپوشی بر شکست سیاست منطقه ای آمریکاست.

به گزارش روابط عمومی معاونت حقوقی، امور مجلس و استانهای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وی با تاکید بر اینکه این اقدام خلاف قوانین و حقوق بین الملل و قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد است، افزود: : سیاست های نادرست آمریکا در منطقه و جهان از راهبردهای استیلاجویانه و خوی تجاوزگرانه سردمداران آن و نبود تعهد و پایبندی به حقوق کشورهای مستقل جهان از سوی آنان نشات می گیرد.

سیدهادی حسینی گفت : قدس از نظر قطعنامه های سازمان ملل اراضی اشغال شده محسوب می شود و اقدام آمریکا در به رسمیت شناختن این شهر بعنوان پایتخت رژیم اشغالگر قدس نقض آشکار قطعنامه های بین المللی است.

حسینی پیامد این اقدام ترامپ و سخنان مسبوق به سابقه وی را تقویت وحدت میان گروه های فلسطینی و تنویر افکارعمومی دنیا در خصوص مسئله فلسطین دانست و بر عزم جهان اسلام در دفاع از کیان قدس شریف تاکید کرد.

وی گفت: اقدام نسنجیده و ناشی از تکبر ترامپ، بار دیگر مسئله فلسطین را در صدر اولویت مسائل جهان اسلام قرار داد و مسلمانان و غیرمسلمانان حتی برخی حکومت های همسو با برخی سیاستهای آمریکا را به اعلام انزجار از این اقدام واداشت.

معاون حقوقی، امور مجلس و استانهای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، با تایید سخنان سید حسن نصرالله رهبر حزب الله لبنان، اعتراض های مردمی، انزوای رژیم صهیونیستی، انتفاضه سوم  و اتحاد گروه های مقاومت را از نتایج آشکار اقدام ترامپ عنوان کرد.

حسینی تشنج آفرینی ترامپ در منطقه را خلاف اصول تنش زدایی و صلح و آرامش و وجود فاصله و تناقض بین حرف و عمل وی دانست و گفت: آمریکا در حالی مدعی تلاش برای ایجاد آرامش در این منطقه است که در عمل به تنش ها دامن می زند.

وی افزود: اعلام به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت اشغالگران به این معناست که ترامپ جنایت 70 ساله رژیم صهیونیستی در فلسطین را بطور رسمی نادیده گرفته و برای تداوم جنگ در منطقه مهر تایید زده است.

معاون حقوقی وزارت ارشاد گفت: شهر قدس که مسجدالاقصی نخستین قبله مسلمانان را در خود جای داده بخش جدایی ناپذیر فلسطین بوده و یکی از مهمترین اماکن سه گانه مقدس اسلامی به شمار می آید و از جایگاه و اهمیت ویژه ای نزد مسلمانان برخوردار است.
معاون حقوقی وزارت ارشاد با اشاره به مخالفت جهانی با تصمیم ترامپ به ویژه همپیمانان غربی آن گفت: نه بزرگ اروپا به نتانیاهو در سفر اخیرش به بروکسل و سخنان موگرینی مبنی بر اینکه کشورهای عضو اتحادیه اروپا سفارتخانه های خود را به قدس منتقل نمی کنند، پرده دیگری از انزوای آمریکا در جهان پیرامون مسئله فلسطین است.

دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا چهارشنبه هفته گذشته اعلام کرد که بیت المقدس را به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی به رسمیت می شناسد.
ترامپ در این سخنان از وزارت خارجه این کشور خواست که آماده شود تا انتقال سفارت آمریکا را از تل آویو به بیت المقدس آغاز کند و سپس فرمان اجرایی شناسایی بیت المقدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی را امضا کرد.

کنگره آمریکا در 23 اکتبر 1995 این طرح را تصویب کرده بود و با این حال، دولت های مختلف آمریکا از آن زمان تاکنون از اجرای این مصوبه کنگره امتناع کرده بودند اما ترامپ بر اساس وعده هایش در تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا این مصوبه را اجرا کرد.

پس از اعلام ترامپ، حاکمان و مردم کشورهای مختلف جهان این اقدام ترامپ را محکوم کردند.

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه روز دوشنبه در کنفرانس مطبوعاتی در دهلی نو گفت: روسیه به توافق های به دست آمده در مورد قدس در چارچوب اصول تاسیس حکومت مستقل فلسطین پایبند است.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه گفت: مسکو بر این باور است که این روند حل و فصل (مناقشه رژیم صهیونیستی و فلسطین) باید صرفا و بطور کامل بر تصمیمات گرفته شده در چارچوب سازمان ملل بنا شود.

اتحادیه عرب نیز که هفته گذشته تصمیمات زیادی علیه مسلمانان فلسطین و دیگر کشورها گرفته بود، امروز تصمیمی واحد و به نفع فلسطین گرفت.

اتحادیه اروپا اعلام کرد که آنچه تنها راه حل درگیری در منطقه محسوب می‌شود یک راه حل دو کشوری بوده و شهر قدس باید هم به‌عنوان یک پایتخت اسراییلی و هم یک پایتخت فلسطینی مطرح شود.

فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز دوشنبه تاکید کرد که کشورهای عضو اتحادیه اروپا سفارتخانه های خود را به قدس منتقل نمی کنند و نخست وزیر رژیم صهیونیستی می تواند این انتظارش را برای دیگران نگاه دارد.

دفتر مطبوعاتی کاخ کرملین شامگاه دوشنبه نوشت: پوتین پس از دیدار با رجب طیب اردوغان همتای ترکیه ای خود به خبرنگاران گفت: روسیه و ترکیه بر این باورند که تصمیم رهبری ایالات متحده برای به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت اسراییل و انتقال سفارتخانه آمریکا به این شهر به حل و فصل مسائل خاورمیانه کمک نمی کند.
وی افزود: این تصمیم برعکس اوضاع منطقه خاورمیانه را که بدون این اقدام هم پیچیده است، بی ثبات می کند و در واقع می تواند دورنمای حل و فصل مناقشه اسراییل و فلسطین را از بین ببرد.
نشست فوق العاده سازمان همکاری اسلامی درباره قدس قرار است فردا (چهارشنبه) به منظور تاکید بر مخالفت قاطعانه با اقدام ترامپ در استانبول برگزار شود.

 

 

 

 

 

 

۲۱ آذر ۱۳۹۶ ۱۵:۱۳

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید