اخبار

ارزیابی معاون حقوقی وزارت ارشاد از نشست شورای امنیت: مداخلات ترامپ در امور داخلی ایران انزوای آمریکا را آشکارتر کرد

ارزیابی معاون حقوقی وزارت ارشاد از نشست شورای امنیت: مداخلات ترامپ در امور داخلی ایران انزوای آمریکا را آشکارتر کرد
سیدهادی حسینی معاون حقوقی، امور مجلس و استانهای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، روز یکشنبه در واکنش به تلاشهای نافرجام ترامپ در همراه سازی شورای امنیت سازمان ملل متحد با راهبردهای خطرناک خود در تقابل با کشورهای مستقل منطقه از جمله ایران گفت: مداخلات خلاف حقوق و موازین بین المللی ترامپ در امور داخلی کشورهای مستقل، تهدیدهای احتمالی را به فرصت تبدیل و انزوای آمریکا را آشکارتر کرده است.

به گزارش روابط عمومی معاونت حقوقی، امور مجلس و استانها، حسینی با اشاره به نمونه های مشابه این انزوا از جمله در خصوص قدس و رای گیری در شورای امنیت و مجمع عمومی سازمان ملل افزود: اینبار نیز نه تنها اعضا و حتی متحدان نزدیک آمریکا در شورای امنیت در جهت هدف ترامپ اقدام نکردند بلکه با مخالفت آنان موضوع بطور کامل از دستور کار خارج شد و برخی اعضا هم از برقراری آرامش و امنیت در ایران حمایت کردند.

وی گفت: آمریکا در مقاطع گوناگون پس از پیروزی انقلاب اسلامی به اشکال مختلف در امور داخلی ایران دخالت کرده که کودتا، حمایت از تجزیه طلبان،  حمایت از صدام، سرنگونی ایرباس، حمله به سکوهای نفتی ایران، تحریم و تلاش برای اجماع سازی علیه کشورمان در شورای امنیت در زمره این مداخلات است که به لطف خدا و پایمردی رهبری بی مانند و مردم غیور ایران همه نقشه های این کشور ضد جمهوری اسلامی ایران نقش بر آب شده است.

وی با اشاره به نفوذ سنتی آمریکا در شورای امنیت و اقناع این نهاد برای برگزاری نشست اما نتیجه آن را علیه خود آمریکا و نشان دهنده افول روزافزون سیطره این کشور بخصوص در زمان ترامپ و سیاست یکجانبه گرایانه وی بر این نهاد بین المللی دانست .

حسینی افزود: شورای امنیت ملل متحد پایه ای ترین رکن سازمان ملل است که بر پایه منشور این نهاد بین المللی وظیفه حفاظت از صلح و امنیت بین المللی را برعهده دارد و از اینرو وظیفه تامین صلح و امنیت در کشورهای ستم دیده ای مانند یمن، فلسطین و بحرین که در نتیجه حمایت های آمریکا از رژیم های مستبد و مرتجع منطقه با فجایع انسانی روبرو هستند، در زمره این نهاد بین المللی است.

وی با اشاره به میزبانی آمریکا از سازمان ملل متحد و سوء استفاده از رکن اصلی آن یعنی شورای امنیت و بی ثمر گذاشتن تلاش کشورهای مستقل جهان برای برقراری صلح و امنیت بین المللی از رهگذر این نهاد، وتوی به ناحق 43 قطعنامه علیه رژیم صهیونیستی از سوی آمریکا را یادآور شد و بر توجه جامعه جهانی به فجایع انسانی در فلسطین اشغالی و کشتار زنان و کودکان بی دفاع این منطقه تاکید کرد و آمریکا را شریک جرم این رژیم جنایتکار دانست .

سیدهادی حسینی راهبرد کنونی ترامپ برای شورای امنیت سازمان ملل و صلح و امنیت جهانی را خطرناک اما  بیداری اعضای جامعه جهانی و سازمان ملل و درک درست آنان از وضعیت کنونی نظام بین الملل و سیاست های خودخواهانه و یکجانبه گرایانه آمریکا را مانع تحقق این خطر دانست.

حسینی گفت: به همین دلیل اغلب دیپلمات های مستقر در سازمان ملل با وقوف به این رویکرد خطرناک آمریکا و با انتقاد از سیاست "نخست آمریکا"ی ترامپ، مطرح کردن بحث ناآرامی ها اخیر در ایران را بهانه ای از سوی واشنگتن برای دخالت در امور داخلی ایران و تضعیف برجام دانستند و تاکید کردند که شورای امنیت باید بر پایه شرح وظایف خود عمل کند و بحث چنین مسائلی از سوی نماینده آمریکا موضوعی انحرافی است.

معاون حقوقی، امور مجلس و استانهای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با تبیین قرائت خودخواهانه آمریکا از مفاهیم مردم سالاری، حقوق بشر، و صلح و امنیت بین المللی، گفت: نتیجه بارز شاخص دوگانه آمریکا در این خصوص گسترش خشونت، نا آرامی و ایجاد آشفتگی های تازه در نقاط مختلف دنیا است.

وی با اشاره به گروگانگیری دولتی و بازداشت یک هفته ای نخست وزیر لبنان در عربستان و همسنجی حوادث اخیر ایران با جنبش وال استریت و حوادث فرگوسن در آمریکا و ابعاد فزاینده فجایع ناشی از آزادی حمل سلاح در این کشور و اعتراض و درخواست بازنگری مردم آمریکا در این روند، طرح این وقایع در شورای امنیت را اولی تر از وقایع ایران ارزیابی کرد و ترامپ را به بازنگری در نحوه نگرش خود به مسائل جهان فراخواند.

 سیدهادی حسینی، مصرف داخلی دولت ترامپ از طرح مسائل داخلی ایران را نیز مورد اشاره قرار داد و گفت: تخریب سیاست های دوره اوباما و تقویت پایگاه متزلزل اجتماعی خود بخش دیگری از رویکرد دولت ترامپ است که خود آمریکاییها نیز به آن اذعان دارند و آن را در افت جایگاه بین المللی آمریکا موثر می دانند.

وی همچنین فرمان منع سفر مسلمانان به آمریکا یا اتحاد آنها با گروه های افراطی دست راستی ضد مسلمانان را مورد اشاره قرار داد و اقدامات مهمل نمای ترامپ را در دفاع از مردم مسلمان ایران زیر سوال برد.

حسینی در پایان مجموع وقایع اخیر و تحرکات آمریکا در شورای امنیت و دست رد اعضای این شورا بر سینه ترامپ را نشان دهنده فاصله اراده جهان با خواسته های ایالات متحده و تاثیر نقض قواعد بین المللی و اصل عدم مداخله در امور داخلی کشورهای مخالف سیاست های یکجانبه گرایانه آمریکا دانست.

نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد درباره ایران روز جمعه بدون اینکه نتیجه ای برای آمریکا به همراه داشته باشد برگزار شد و بیشتر کشورها با رویکرد یکجانبه گرایانه ترامپ مخالفت و اعلام کردند که مسائل داخلی ایران ربطی به این نهاد ندارد و از این نظر تهدیدی متوجه «صلح و امنیت بین المللی » نشده است.

 

 

۱۷ دی ۱۳۹۶ ۱۵:۵۱

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید