به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
 
  • اخبار

سیدهادی حسینی: شادی جمعی نیز به مانند عزاداری جمعی جدی گرفته شود

سیدهادی حسینی: شادی جمعی نیز به مانند عزاداری جمعی جدی گرفته شود
معاون حقوقی، امور مجلس و استان‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، روز یکشنبه در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی گفت: بسترسازی برای برگزاری آیین های ملی و سنتی ایرانیان و زمینه سازی برای بروز شادی جمعی در جامعه به مانند عزاداری جمعی باید جدی گرفته شود.

به گزارش روابط عمومی معاونت حقوقی، امور مجلس و استان‌ها، حسینی در گفتوگو با ایرنا، با توجه به وقایع ناگوار ناشی از بی دقتی و بی توجهی برخی جوانان در آیین سنتی چهارشنبه سوری در سال‌های اخیر افزود: برای کاهش آسیب‌ها و فراهم سازی بستر نشاط جمعی در جامعه لازم است با اختصاص مکان‌هایی برای برگزاری این جشن کمک کنیم تا آحاد مردم از این آیین کهن ایرانی بهره‌مند و شاد شوند.

 وی برخورداری از نشاط مطابق با موازین اسلامی را از حقوق مردم جامعه و ظرفیتی مثبت برای همگرایی اقشار مختلف و تجدید روابط با خویشاوندان دانست و نقش فرهنگ غنی ایرانی و آیین‌های شادی بخش کهن ایرانیان همچون چهارشنبه سوری را در این خصوص مهم توصیف کرد. 

سیدهادی حسینی این روز را یکی از عناصر مهم سرمایه اجتماعی ایرانیان توصیف کرد و گفت: چهارشنبه سوری یکی از جشن‌های نشاط آور ایران باستان بوده و برگزاری آن در شناسنامه فرهنگی ایران در جهان همچون سایر عناصر فرهنگی اهمیت دارد. 

وی با تاکید بر پرهیز از رفتارهای خشونت آمیز در برگزاری نشاط بخش این جشن، اقدام خلاف فلسفه برگزاری جشن چهارشنبه سوری عده ای را مغایر با باورهای فرهنگی دانست و ادامه داد: بر پایه باورهای فرهنگی ایران باستان، در روز چهارشنبه سوری باید کینه‌ها و دشمنی‌ها را در آتش ریخت و سوزاند و آشتی و همدلی و همگرایی را جایگزین آن کرد.

حسینی گفت: عنصر آتش در میان عناصر چهارگانه آب، خاک، هوا و آتش نقش مهم و با ارزشی برای ایرانیان دارد و نمادی از تاثیر گرما و روشنی در زندگی انسان‌ها و نیز صلح و صفا و دوستی است.

معاون حقوقی، امور مجلس و استان‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان تلاش دشمنان قسم خورده جمهوری اسلامی ایران برای بازنمایی و قلب وقایع داخل کشور و تشبث آنان به هر حشیشی برای تشنج آفرینی و بحران سازی تاکید کرد: نباید اجازه دهیم چهارشنبه سوری سیاسی شود و به عنوان ابزاری در خدمت اهداف دشمنان قرار گیرد.

وی با تبیین نقش والدین، رسانه‌ها و مدارس در آموزش قشر نوجوان و جوان جامعه ، فرهنگ سازی و آموزش آیین چهارشنبه سوری به این قشر و نظارت بر رفتار فرزندان را در برگزاری بهینه و نشاط بخش این جشن مهم توصیف کرد.

سیدهادی حسینی برخی بدعت‌های نادرست را نیز در تغییر نحوه برگزاری این جشن موثر دانست و از بین بردن آن بدعت‌ها و اتخاذ تدابیر لازم امنیتی را زمینه ساز بازگشت نشاط و آرامش به جشن چهارشنبه سوری دانست .

 

۲۲ اسفند ۱۳۹۶ ۱۰:۳۴
  • نظرات بینندگان

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده: *
پست الکترونیک:  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500