اخبار

قدس را قدر بدانیم/ به قلم زهرا صیادی مشاور معاون وزیر و مدیر روابط عمومی

زهرا صیادی
" ...جمیع مسلمانان جهان را دعوت می کنم آخرین جمعه ماه مبارک رمضان را که از ایام قدر است و می تواند تعیین کننده سرنوشت مردم فلسطین نیز باشد، به عنوان روز قدس انتخاب و طی مراسمی همبستگی بین المللی مسلمانان را در حمایت از حقوق قانونی مردم مسلمان اعلام نمایند."

این جملات فرازهایی از سخنان معمار کبیر انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی (ره) است که یک سال پس از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی مطرح شده و حضرت امام آخرین جمعه ماه مبارک رمضان را در حمایت از ملت مظلوم فلسطین ˈ روز جهانی قدسˈ نامگذاری کردند.

در شرایطی که ایران قبل از انقلاب به عنوان دوست و همکار برای رژیم صهیونیستی محسوب می شد، ایده متعالی حضرت امام (ره) نه تنها شوک بزرگی به جبهه حامیان این رژیم وارد کرد، بلکه این چرخش کامل مواضع کشور استراتژیکی چون ایران، فضای منطقه و کشورهای اسلامی را نیز متاثر ساخته و جسارت و فضای تنفسی جدیدی برای کشورهای اسلامی و عربی ایجاد کرد و به دول و جوامع اسلامی هویت تازه ای بخشید .

انتخاب روز حمایت از قدس شریف در آخرین جمعه ماه مبارک رمضان در حالی است که مهمترین مولفه های این ماه گرانقدر گسترش معنویت، عرفان، محبت، دوستی، انسانیت، باطل ستیزی، حق یاوری و قرابت آحاد مسلمان حول محوری واحد است.

در این ماه، عبادات و افکار بشری مسیر عمیق تری را می پیماید، خاصیت این ماه، تفکر در اعمال و رفتار و نقصانهای موجود فرد و جامعه است.

انسان فکور و منطقی مسلمان، با نگاهی به اطراف خود مشاهده می کند که در جایی انسانها (و نه فقط هم کیشان) در مسلخ نژادپرستی، اشغالگری و سبوعیت صهیونیستی ذبح می شوند و بطور طبیعی در موضع حمایت از مظلوم و خصومت با ظالم قرار می گیرد.

چنانچه تعیین این روز در ایامی غیر از رمضان، شاید وجوه و ابعادی را که امروز شاهدیم روز قدس از آن برخوردار است، به دنبال نداشت.

جهانی و عاری بودن از گرایش خاص مذهبی، از ابعاد خارق العاده روز قدس است. ابتکار حضرت امام (ره) چون از اندیشه ای نشات گرفته بود که جز خدا نمی دید، صرفا یک مولفه ایدئولوژیک اسلامی تلقی نشد، چنانکه اندیشمندانی از یهود و مسیحیت نیز از ایده روز قدس حمایت کردند و به سرزنش رژیم صهیونیستی پرداختند.

حتی کشورهای غربی که در سالهای اولیه در برابر اعتراضات مسلمانان در روز قدس اقدامات بازدارنده ای به عمل می آوردند و حتی اخبار آن را بایکوت می کردند، به مرور این روز را در تقویم سیاسی خود به رسمیت شناختند (مجبور به پذیرش آن شدند) و اجازه برگزاری مراسم و راهپیمایی هر چند بصورت محدود را صادر کردند.

روزی که در قریب به یکصد کشور جهان از مبدأ مساجد تا میعادگاه های نماز جمعه راهپیمایی برگزار می شود. این روز گرچه بیش از هر چیز سمبلی نمادین از مبارزه ملت مسلمان فلسطین و تاکید بر ضرورت همیاری مسلمانان سایر کشورهای دنیا با این ملت مظلوم است، اما شرایطی که حضرت امام (ره) در آن به چنین اقدامی دست زد و تاثیرات این روز در سالهای بعد، ابعادی فراتر از یک روز نمادین به آخرین جمعه ماه مبارک رمضان بخشیده است .

به فرموده حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی ˈروز قدس نشان دهنده صف بندی حق و باطل، صف بندی عدل در مقابل ظلم است. روز قدس فقط روز فلسطین نیست؛ روز امت اسلامی است. روز فریاد رسای مسلمانان علیه سرطان کشنده ی صهیونیزم است که به وسیله دست متجاوز اشغالگران، مداخله کنندگان، قدرت های استکباری به جان امت اسلامی افتاده است. روز قدس چیز کوچکی نیست. روز قدس یک روز جهانی است. یک پیام جهانی هم دارد. نشان دهنده این است که امت اسلامی زیر بار ظلم نمی رود، ولو این ظلم از پشتیبانی بزرگترین و قدرتمندترین دولت های عالم برخوردار باشد...ˈ

پر واضح است که این روز لطمه جدی به حیثیت و وجاهت اقدامات رژیم صهیونیستی وارد کرد و پس از اعلام روز قدس نه تنها این روز بلکه همه روزها به کابوسی برای رژیم اشغالگر قدس تبدیل شده است.

روز قدس اگر تنها همین بازخورد را به دنبال داشت که به ملت فلسطین در احقاق حقوق خود امید بخشید، به مبارزات آنان عمق داد و مبارزان را امیدوار به پشتیبانی مسلمانان متعهد کرد، رسالت خود را انجام داده است .

روز قدس متضمن تفکری عمیق و راهبردی است، روز قدس یک نماد گذرا و موقتی نیست، بلکه نشانگر مسیری درست و استراتژیک برای مسلمانان است.

روز قدس به منطقه استراتژیک خاورمیانه روح بیداری دمیده و مسیر باصطلاح صاف و راهوار دشمنان اسلام، غاصبان قدس، سلطه جویان پرنخوت و غارتگر را دستکم به سنگلاخی زجر آور تبدیل کرده است.

اینک فضای جهان و منطقه بیش از پیش نیازمند اقدامات و راهکارهایی است که موجب اتحاد مسلمانان و کشورهای منطقه گردد و روز قدس و تفکر عمیق و استراتژیک نهفته در آن، یکی از این راهکارهاست که نه تنها توسط دولتها و ملت های منطقه، بلکه از سوی آزادیخواهان جهان هم مورد توجه واقع شده و به راهبردی عملی تبدیل گردیده است.

۱۹ خرداد ۱۳۹۷ ۱۴:۲۸

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید