به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
 
  • اخبار

معاون حقوقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی: آیین پیاده روی اربعین حسینی بی نظیر و دارای شاخصه های بایسته برای ثبت جهانی است

معاون حقوقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی: آیین پیاده روی اربعین حسینی بی نظیر و دارای شاخصه های بایسته برای ثبت جهانی است
معاون حقوقی، امور مجلس و استان‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: آیین پرشور پیاده روی اربعین حسینی از جنبه های گوناگون انگیزه سفر، شیوه های سفر، نوع پذیرایی و مهمان نوازی مردم، گستره و پهنه جغرافیایی آن در سطح کشور های منطقه و حتی جهان بی نظیر است و از شاخصه های بایسته برای ثبت جهانی برخوردار است.

به گزارش روابط عمومی معاونت حقوقی، امور مجلس و استان‌ها، سیدهادی حسینی که امروز از سفر پرفیض کربلا و پیاده روی زیارت مرقد مطهر سالار شهیدان (س) بازگشته است، افزود: مقدمات ثبت جهانی آیین پیاده روی اربعین حسینی به عنوان یک پدیده مذهبی و اجتماعی خاص برای ثبت جهانی در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تدوین و آماده شده است.

حسینی با اشاره به جلوه های عاطفی و فرهنگی این کار بزرگ، حضور نمایندگانی از مذاهب و ادیان مختلف از شیعه، سنی ، مسیحی، ارمنی ، زرتشتی و ... در این آیین را نشانه ای از عظمت و بزرگی راه امام حسین (ع) دانست .

وی که اربعین امسال نیز مثل سال های گذشته در میان خیل عظیم عشاق امام حسین (ع) در کربلا حضور داشت، این حماسه زیبا را  فرصتی برای نمایاندن چهره حقیقی و رئوف اسلام شیعی عنوان کرد و گفت: این بزرگترین اجتماع فرهنگی -مذهبی جهان است که نشان می دهد خون مظلومان تاریخ در قالب زمان خشک، کمرنگ یا پایمال نخواهد شد.

سیدهادی حسینی شهادت مردان خدا را به رودی جاری در تاریخ بشریت و خود آنان را به چراغ هدایت تشبیه کرد.

وی با اشاره به فرمایش حضرت زینب (س) خطاب به یزید که فرمود: " به خدا که نمی‌توانی یاد و خاطره ما را محو و نابود کنی"، این حماسه را در زنده و پویا نگه داشتن یاد و خاطره خاندان پیامبر (ص) و آشنایی جهانیان با اسلام ناب موثر دانست.

معاون حقوقی، امور مجلس و استان های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به سکوت رسانه های غربی در حماسه بزرگ اربعین افزود: ضرورت دارد با تقویت رسانه های داخلی، منطقه ای و جهان اسلام و بهره گیری از توان هنرمندان و اصحاب رسانه، واقعیات جهان اسلام را از راه پوشش همه جانبه خبری - تحلیلی رویدادهای خاصی مثل حماسه اربعین بیش از گذشته به جهانیان معرفی کنیم.

به گفته حسینی رسانه های فرامرزی جمهوری اسلامی ایران می توانند با استفاده از ظرفیت خود و با بهره گیری از روش های مختلف اطلاع رسانی و تحلیل و تفسیر، عظمت و بزرگی این حرکت زیبا و شگرف را به جهانیان بنمایانند .

وی با تاکید بر این که اربعین حسینی یک فرصت طلایی است که نباید از کنار آن به سادگی عبور کرد افزود که می توان از تجمع میلیون اربعین حسینی در راستای زدودن برخی مسائل و مشکلات جهان اسلام بهره گرفت و از طریق آن فرهنگ غنی ائمه اطهار (ع) را به دیگر ملت ها تبیین کرد.

سیدهادی حسینی همچنین گفت: یکی از مسایل بسیار زیبایی که در سفر اربعین حسینی چشمگیر است در آغوش گرفتن و استقبال گرم شیعیان عراق از زائران ایرانی است که در نوع خود بی نظیر است و نشان می دهد که دو ملت خواهان پیوند مستحکم تر بین همدیگر هستند.

حسینی با تاکید بر اینکه پذیرایی مردم عراق از زوار ایرانی بدون هیچ گونه چشم داشتی است، ادامه داد: همین امر از زیبایی های منحصر به فرد سفر اربعین حسینی است و آن را تبدیل به یک سفر معنوی بی نظیر بین دو ملت ایران و عراق کرده است.

 

۱۲ آبان ۱۳۹۷ ۱۰:۲۸
  • نظرات بینندگان

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده: *
پست الکترونیک:  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500