به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
 
  • اخبار

دستیار ویژه وزیرفرهنگ: فرهنگ سازی و نهادینه کردن حقوق شهروندی اولویت اصلی ما است

دستیار ویژه وزیرفرهنگ: فرهنگ سازی و نهادینه کردن حقوق شهروندی اولویت اصلی ما است
علی اصغر کاراندیش در تشریح دستاوردهای این وزارتخانه در راستای تحقق حقوق شهروندی گفت:برای تحقق حقوق شهروندی در جامعه مهمترین اقدام فرهنگ‌سازی در جهت ترویج آن است.

نشست هم‌اندیشی نویسندگان عرصه حقوق شهروندی کشور روز شنبه با میزبانی وزارت ارشاد اسلامی و با تلاش‌های دبیرخانه دائمی حقوق شهروندی در مجتمع فرهنگی باغ زیبا برگزار شد.

به گزارش قانون در این نشست علی اصغر کاراندیش دستیار ویژه وزیر فرهنگ و اشاد اسلامی در حقوق شهروندی با اشاره به اقدامات انجام گرفته، فرهنگ‌سازی، تبیین و نهادینه کردن حقوق شهروندی در جامعه را از وظایف مهم این وزارتخانه برشمرد و در تشریح دستاوردهای این وزارتخانه در راستای تحقق حقوق شهروندی گفت: پس از رونمایی از منشورحقوق شهروندی توسط رئیس جمهور، وزارت فرهنگ‌و ارشاد اسلامی، اقداماتی را جهت ترویج حقوق شهروندی و اطلاع‌رسانی عموم جامعه انجام داد که از آن جمله می‌توان به ایجاد دبیرخانه دائمی، خدمت به مراجعین وزارتخانه با الکترونیکی کردن روند کارها و ارائه مجوزها، حضور درنمایشگاه بین المللی کتاب و توزیع بیش از پنج هزار کتاب منشور حقوق شهروندی ، واسپاری امور و کارها به بخش خصوصی و تجمیع مجوزها و حذف برخی قوانین دست و پا گیر در ارائه مجوزها به مردم می‌توان اشاره کرد.

معاون حقوقی، پارلمانی و اموراستان‌های وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه همچنین شفاف‌سازی و پیگیری اجرایی شدن قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات را از دیگر اقدامات این وزارتخانه در راستای تحقق حقوق شهروندی عنوان کرد و افزود: با مجموعه تلاش‌ها و اقدامات صورت گرفته و کمک رسانه‌ها بخش زیادی از دستگاههای اجرایی کشور به سامانه مربوطه و این قانون پیوسته و اینک روند صعودی به خود گرفته است.

معاون وزیر فرهنگ در ادامه سخنان خود برگزاری پنج نشست تخصصی با عنوان حقوق شهروندی، شرکت فعال در برگزاری اولین کنگره حقوق شهروندی، هم اندیشی و نشست با نخبگان اهالی قلم و فرهنگ و هنر و دریافت ۵۰۰ مقاله با موضوع حقوق شهروندی را از دیگر اقدامات این وزارتخانه برشمرد.

وی همچنین خریداری و انتشار ۱۵درصد کتابهای با موضوع حقوق شهروندی و توزیع کتب در دستگاه‌های مختلف اجرایی کشور را از دیگر کارها و فعالیت‌ها عنوان کرد.

کاراندیش در پاسخ به سوال خبرنگار قانون مبنی بر اینکه در مورد پیوست منشورحقوق شهروندی به جشنواره‌های وزارت ارشاد چه اقداماتی صورت گرفته و آیا این امر در جشنواره فیلم فجر امسال نیز محقق خواهد شد توضیح داد:  اینگونه نیست که فیلم‌های سفارشی در راستای حقوق شهروندی ساخته شود زیرا حقوق شهروندی موضوعات و مسائل بسیاری را در بر می‌گیرد. قرار ما بر این است که فیلم‌هایی که با ملاک‌ها و شاخص‌هایی که مد نظر ماست و منطبق بر حقوق شهروندی است توسط داورانی که در این زمینه صاحب‌نظر هستند انتخاب شوند و بایکدیگر به رقابت بپردازند که البته باید بگویم این اقدام در جشنواره فیلم فجر امسال نیز اجرایی خواهد شد.

دسترسی عموم مردم به اولیه حقوق خود

در ادامه این نشست لادن حیدری معاون توسعه و مدیریت منابع وزارت فرهنگ نیز خاطرنشان کرد:  برای ترویج و اجرای هرچه بهتر منشور حقوق شهروندی در کشور،  وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان دستگاه سیاست‌گذار و متولی در امور فرهنگی عهده ‌دار فرهنگ‌سازی در عرصه‌ها خرد و کلان کشور در این زمینه شد. ضمن اینکه باید گفت دسترسی عموم مردم به اولیه حقوق خود اگر چه در قانون اساسی پیش‌بینی شده اما امری است که برای اجزای آن باید اسناد قانونی لازم الاجرا پیش‌بینی شود و همه اینها نیازمند آن است به عنوان فرهنگی، حقوق شهروندی در کشور ساری و جاری شود .

حیدری افزود: یکی از مسائل برای اجرای هر بهتر این منشور دسترسی آزاد به اطلاعات و دسترسی به محتوای مطلوب برای شهروندان است و کتاب به عنوان یک رسانه و ابزار، کمک شایانی به نهادینه‌سازی حقوق شهروندی کرده و تمام اجزای حقوق فرهنگی را می‌توان در این نوشتار مکتوب یا الکترونیکی مشاهده کرد . حال با توجه به اینکه ما در هفته کتاب قرار داریم لازم است به مناسبت وجود این رسانه و ترویج کتابخوانی در کشور اقدامات فرهنگی مناسبی انجام شود.

۵ آذر ۱۳۹۷ ۱۰:۵۴
  • نظرات بینندگان

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده: *
پست الکترونیک:  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500