اخبار

کاراندیش: انقلاب اسلامی ایران در 40سالگی خود برخورداری از ابعاد منطقه‌ای و بین‌المللی را به‌خوبی نشان داده است

کاراندیش: انقلاب اسلامی ایران در 40سالگی خود برخورداری از ابعاد منطقه‌ای و بین‌المللی را به‌خوبی نشان داده است
علی اصغر کاراندیش مروستی معاون حقوقی، امور مجلس و استان‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، گفت: انقلاب اسلامی ایران در 40سالگی خود به‌خوبی نشان داده است که فقط به ابعاد داخلی محدود نیست بلکه از ابعادی منطقه‌ای و جهانی برخوردار است.

به گزارش روابط عمومی معاونت حقوقی، امور مجلس و استان‌ها، کاراندیش افزود: با پیروزی انقلاب اسلامی، ایالات متحده آمریکا اصلی ترین بازیگر سیاسی منطقه ای خود را از دست داد و از سوی دیگر، موج جدیدی علیه سیاست های آمریکا در خاورمیانه ایجاد شد.

وی اضافه کرد: آمریکا تا زمان پیروزی انقلاب اسلامی ایران به سوء استفاده از منابع اقتصادی ملت های منطقه، سلطه همه جانبه و تحمیل سیاست های اقتصادی، سیاسی و فرهنگی خود بر آنان عادت کرده بود اما با وقوع انقلاب اسلامی ایران زمینه جدیدی برای ملت های خاورمیانه ایجاد شد تا از رهگذر آن به تلاش برای تغییر سیاست دولت های خود بپردازند.

 معاون حقوقی، امور مجلس و استانهای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، ادامه داد: زیرا انقلاب اسلامی با برقراری مردم سالاری دینی، دین را به عرصه اجتماعی آورد و در عین حال، ارزش و اهمیت کنش سیاسی مردم را حفظ کرد، در حالی که پیش از آن حکومت های خاورمیانه یا دین را از عرصه اجتماعی بیرون رانده بودند و یا دیکتاتوری بی مانندی در پیش گرفته بودند که نقش مردم را در عرصه سیاسی به پایین ترین حد ممکن تنزل داده بود.

کاراندیش گفت: انقلاب اسلامی ایران به ملت های خاورمیانه نشان داد که می توان در عین حفظ جایگاه دین در عرصه اجتماعی از نقش مردم در عرصه سیاسی نکاست و نشانه آن را در برگزاری بیش از 30 انتخابات در کشورمان پس از انقلاب اسلامی مشاهده کردند و معنای صدور انقلاب نیز که پس از انقلاب اسلامی مطرح شد همین بود.

وی افزود: سازمان های بین المللی نیز پس از وقوع انقلاب اسلامی ایران شاهد ارایه گفتمانی جدید هستند. گفتمانی که در آن به جای جنگ و قدرت طلبی بر صلح و عدالت تاکید می شود، مهرورزی میان ملت های جهان معنا می یابد، حقوق بشر فراتر از ابزار دست قدرت های بزرگ تلقی می شود، حمایت از مستضعفان جهان ارزش تلقی می شود، در مقابل دموکراسی، حقوق بشر و آزادی که به ابزارهایی سیاسی تبدیل شده اند، مردم سالاری دینی که هم حقوق بشر را پاس می دارد و هم آزادی های سیاسی- اجتماعی را تامین می کند، مطرح شده است.

معاون حقوقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: سازمان هایی مانند جنبش غیرمتعهدها در سایه انقلاب اسلامی ایران از اهمیت بیشتری برخوردار شده اند و استقلال آن دسته از کشورهای جهان که سال ها در بند استعمار و استثمار ابرقدرت ها بوده اند و به نام آزادی و حقوق بشر زیر فشار بدترین جنایت های انسانی و جنگ های خانمان سوز قرار داشته اند، تقویت می شود.

بدین ترتیب انقلاب اسلامی ایران زمینه ای فراهم کرده است تا به ویژه ملت های مسلمان بار دیگر بتوانند به احیای تمدن اسلامی بپردازند و با وجود همه دسیسه های موجود در عرصه بین المللی علیه استقلال و آزادی آنان، نوع متفاوتی از سیاست را در عرصه جهانی به منصه ظهور برسانند.

۱۷ بهمن ۱۳۹۷ ۱۵:۱۹

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید