اخبار

کاراندیش: آثار ادبی و هنری از زمان خلق مورد حمایت قانون قرار می گیرد

کاراندیش: آثار ادبی و هنری از زمان خلق مورد حمایت قانون قرار می گیرد
علی اصغر کاراندیش مروستی معاون حقوقی، امور مجلس و استان‌ها، گفت: بر پایه ماده 21 قانون حمایت از حقوق مولفان، مصنفان و هنرمندان مصوب 1348، ثبت اثر اختیاری است؛ بدین معنا که برای کسب حمایت از اثر الزامی به ثبت آن وجود ندارد و از زمان خلق مورد حمایت قانون قرار می‌گیرد.
کاراندیش افزود: ثبت آثار ادبی و هنری در ایران توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و به استناد قانون صورت می گیرد و طبق ماده 21 قانون حمایت از حقوق مولفان، مصنفان و هنرمندان، پدیدآورندگان می‌توانند اثر خود را در این وزارتخانه به ‌ثبت رسانند.

معاون حقوقی، امور مجلس و استان‌ها، ادامه داد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در جهت تسهیل و تسریع در ثبت آثار ادبی و هنری در سال 1396 سامانه الکترونیکی راه اندازی نموده است که از طریق آن نیازی به حضور متقاضی برای ثبت درخواست همچون سالهای گذشته نیست. بنابراین متقاضیان ثبت اثر ادبی و هنری می توانند با مراجعه به سامانه الکترونیکی ثبت اثر به نشانی ircrs.ir درخواست خود را ثبت نمایند.

به گفته کاراندیش، ثبت درخواست در زمان حاضر هزینه ای ندارد. اما در صورتی که اثر تائید شود لازم است هزینه چاپ آگهی (متضمن عنوان اثر و نام متقاضی)  به روزنامه رسمی کشور پرداخت شود..

علی اصغر کاراندیش تاکید کرد: ثبت به منزله صدور مجوز انتشار، عرضه یا نمایش اثر نیست. بنابراین چنانچه متقاضی خواهان نشر و عرضه اثر است لازم است مجوزهای قانونی مربوطه را اخذ کند. 
۲۷ بهمن ۱۳۹۷ ۱۰:۰۹
روابط عمومی معاونت حقوقی، امور مجلس و استانها |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید