اخبار

یادداشت / خودکارآمدی و تاب آوری؛ سرمایه بی بدیل حاملان خبر و آگاهی

یادداشت / خودکارآمدی و تاب آوری؛ سرمایه بی بدیل حاملان خبر و آگاهی
علی اصغر کاراندیش مروستی، معاون حقوقی، امور مجلس و استان‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به مناسبت روز خبرنگار در یادداشتی نوشت: یکی از مهم ترین رویدادهای ملی و میهنی دومین ماه تابستان، روز خبرنگار است که یادآور شهادت شهید محمود صارمی و هشت تن از دیپلمات های جمهوری اسلامی ایران در هفدهمین روز مرداد یکهزار و سیصد و هفتاد و هفت به دست دژخیمان طالبان در شهر مزار شریف افغانستان است.

شهید صارمی که در سخت ترین شرایط و با وجود ورود طالبان به محل کار و ماموریت خویش، همچنان سرمایه بی بدیل خودکارآمدی و تاب آوری را دستمایه رسالت خویش ساخت و با مخابره لحظه به لحظه وقایع، عرصه را با تقدیم خون خویش به عفریت عقب ماندگی و واپسگرایی تنگ کرد.

خبرنگاری که بدون نظارت مدیران بالادستی، خدا را نظاره گر و ارزیاب و قاضی اعمال خویش دانست و در تنهایی و غربت، لحظه ای از انجام وظایف کوتاهی نکرد.

سرمایه داری که با تمسک به حبل الله، با گذر از سرمایه های اقتصادی و انسانی و اجتماعی، سرمایه بی بدیل حاملان خبر و آگاهی یعنی خودکارآمدی و تاب آوری را به سرمایه معنوی و لقاءالله پیوند زد و حماسه ای بی نظیر در تنویر افکار عمومی و خدمت به میهن عزیزتر از جان آفرید.

حماسه ساز بی نظیری که در برابر طرز فکر ایستای مهاجمان به دفتر خبرگزاری جمهوری اسلامی در مزار شریف، طرز فکر رشد و تعالی خود را به رخ جهانیان کشید و استعداد و توانایی انسان خلیفه الله را تا عروج به ملکوت اعلا اعتلا بخشید.

خبرنگاری که پل پیوند میان مردم و مسئولین نام گرفته و عبارت های زیبای "نظارت همگانی" و "تنویر افکار عمومی" از فکر و قلم رسای وی سرچشمه می گیرد و در تار و پود جوامع و در میان آحاد مردم از تمام اقشار و طبقات اعم از مردم و مسئولین جاری می‌شود. 

وارث امین قلم و اندیشه که "ن والقلم و ما یسطرون" قداست و کرامت قلم وی را در کلام وحی به زیبایی به تصویر می کشد و ارزش و اهمیت اخلاق حرفه ای و دوری از نگارش سخن باطل و ناروا و تهمت و دروغ و توهین و پرده برداری از آبرو و حیثیت انسان‌ها را به خوبی گوشزد می کند.

هنرمندی که با کاربست هنرمندانه کلمه ها و واژه های همسنگ با وقایع و حقایق، به طلوع حقایق و بیان امانتدارانه وقایع می‌پردازد تا اثر و خبر ناشی از هنر نویسندگی و خبرنگاری وی بهانه ای شود برای تنویر افکار جستجوگران حقایق در فضای پر تلاطم و رنگ و لعاب و افراط و تفریط واژگان بی منتهای صاحبان و منصوبان پروپاگاندا و آگراندیسمان و سانسور بر علیه حقایق و وقایع .

رزمنده جسور و پرشوری که با کاربست سلاح قلم و ایمان، به مقابله با کژنویسی ها و فضاسازی‌ها و سانسورها و بایکوت‌ها می‌رود و با شهامت و شجاعانه پرده از حقایق بر می دارد و صاحبان زر و زور و تزویر و رسانه های گمراه یا غافل از بیان حقیقت را به تامل وامی دارد .

صدای رسایی که بخوبی صداهای فروخورده و فریادهای خاموش را با مهارت به تصویر قلم می کشد و سفیر رسانه صداقت و راستگویی در سرزمین های دور و نزدیک و دوست و دشمن می شود .

امانتداری که بار امانت صاحب نظران، مسئولان و منابع آگاهی و خبر را عاشقانه و بصورت شفاف در جهت منافع جمعی و اهداف توسعه ای به مخاطبین منتقل می کند و ذره ای در این امانت تغییری یا خدای نکرده ... روا نمی دارد.  آسمان بار امانت نتوانست کشید   قرعه فال به نام من دیوانه زدند

خردگرایی که در عرصه اطلاع رسانی با مجاهدت‌های بی بدیل خود نقاب از چهره تمامیت خواهان، انحصارطلبان و مفسدان برمی‌دارد و در شرایط دشوار جنگ اقتصادی و روانی برخاسته از خود خواهی و خود شیفتگی و استبداد جائران معروف زمانه، مسیر بصیرت و دانایی و آگاهی را برای تداوم خردمندانه حیات هموارتر می کند.

درود خالصانه و متواضعانه بر فعالان عرصه خبر و روز خبرنگار، روز خودکارآمدی و تاب آوری بر مجاهدان عرصه خبر گرامی باد. 

۱۹ مرداد ۱۳۹۸ ۱۴:۳۳
روابط عمومی معاونت حقوقی، امور مجلس و استانها |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید