اخبار

رشد فرهنگ و اقتصاد شهری در گرو فعالیت‌های فرهنگی و هنری

رشد فرهنگ و اقتصاد شهری در گرو فعالیت‌های فرهنگی و هنری
معاون امور هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم گفت: شهر خلاق فرهنگ و هنر، سبب ساز رشد فرهنگی و اقتصادی شهری می‌شود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم، حسن دلیر در جلسه "راه‌اندازی شبکه شهرهای خلاق فرهنگ و هنر" که در سالن جلسات مجتمع شهید سیدمرتضی آوینی برگزار شد، ضمن اشاره به پیشینه شهر خلاق گفت: سابقه معرفی شهر خلاق به سال 1960 میلادی برمی‌گردد که در این طرح، یک شهر به عنوان شهر هنر نمایشی مطرح شد.

وی افزود: یونسکو در سال 2004 شهر خلاق را به عنوان طرح جهانی مطرح و ویژگی‌های زیست بومی در آن مطرح کرد که شهری با عنوان فرهنگ و هنر عنوان شود.

دلیر درباره شهرهای خلاق و ارتباطشان با هم ادامه داد: شهرهایی که به سبب فرهنگ و هنر، ویژگی مشترک دارند، با هم ارتباط پیدا می‌کنند و در اصل، کشف ظرفیت‌های شهری خود را عنوان می‌کنند و ویژگی‌های بارز آن شهر معرفی می‌شود.

وی با اشاره به رابطه فرهنگ و هنر و شهر خلاق اضافه کرد: فرهنگ باعث رشد هنر و هنر باعث خلاقیت و خلاقیت باعث رشد کاربری شهر می‌شود.

دلیر با اشاره به مشارکت دستگاه‌های فرهنگی برای اجرایی شدن این طرح اضافه کرد: قرار است ویژگی‌های خاص فرهنگی و هنری شهر را در ظرفیت‌های ذکر شده اعلام کنیم.

ایشان در توضیح مزیت‌های معرفی شهر خلاق فرهنگ و هنر ابراز کرد: وقتی شهری ظرفیت‌های خود را شناخت، ظرفیت‌های بالقوه خود را تبدیل به بالفعل می‌کند و به شهر خود هویت می‌بخشد.

حسن دلیر در بیان ارتباط شهر خلاق با جنبه‌های اقتصادی این طرح اظهار داشت: رابطه شهر خلاق و اقتصاد در این است که رونق اقتصادی در آن شهر در جهت معرفی ظرفیت فرهنگی و هنری وجود دارد و این طرح را می‌توان در حمایت از اقتصاد مقاومتی و فرمایشات مقام معظم رهبری بکار برد. 

۲۳ مرداد ۱۳۹۸ ۱۴:۵۱
روابط عمومی فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید