اخبار

گزارشی از کارگاه آموزشی‏- توجیهی مدیران کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استانها

گزارشی از کارگاه آموزشی‏- توجیهی مدیران کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استانها
دومین کارگاه آموزشی‏- توجیهی مدیران کل جدید فرهنگ و ارشاد اسلامی استانها در روزهای شنبه و یکشنبه بیست و ششم و بیست و هفتم مرداد سال جاری با حضور علی غیاثی مدیرکل هماهنگی و پیگیری امور استانها و مدیران کل ستادی و همکاران مجرب و مرتبط با استانها در محل سالن جلسات معاونت فرهنگی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی معاونت حقوقی، امور مجلس و استانهای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی،غیاثی هدف این کارگاه را اعتلای تعاملات و ارتباطات سازمانی، آشنایی بیشتر مدیران کل استانها با قوانین و مقررات همپیوند با وزارتخانه و در نتیجه پیشگیری از چالش های اداری ، مالی، حقوقی و تقویت بنیه اطلاعات آنها اعلام کرد.

وی گفت وگوی دوطرفه و طرح مسائل مبتلابه ادارات کل استانی در این کارگاه را در ارتقای کار تخصصی و توان مدیریتی مدیران کل و پیشگیری از تاثیر احتمالی اهمال و مداخلات عوامل فراسازمانی موثر دانست .

مدیرکل امور استانهای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به اهمیت و نقش کارشناسان در ارتقای رتبه استانها اشاره کرد و آن را در نیل به اهداف وزارتخانه موثر دانست.

وی تقویت شورای پژوهشی و تعامل بیشتر ادارات کل استانی با پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات را در اعتلای کار فرهنگی و بهره مندی از بنیان های علمی در حوزه فرهنگ و هنر مفید توصیف کرد.

غیاثی با اشاره به تاثیر ماندگار آثار مکتوب فرهنگی در استانها، بر تحقیق و پژوهش در زمینه فرهنگ عامه و آداب و رسوم و ضرب المثل ها و گویش ها و... تاکید کرد و گفت: طرح پژوهشی فرهنگ عامه آماده است و می تواند در اختیار استانها قرار بگیرد.

وی برگزاری دوره ای جلسات مدیران کل هم خانواده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را مورد تاکید قرار داد و استفاده از ظرفیت های مشاع و مشترک را در توان افزایی ادارات کل مهم توصیف کرد.

در این کارگاه دو روزه مدیران کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، افزون بر حضور موثر در جلسات و بهره مندی از آموزش های لازم، به بیان مسائل و چالش های حوزه مسئولیت های خود پرداخته و در جهت بهبود امور به تبادل نظر پرداختند.

آنان در روز دوم کارگاه در دیدار با سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، از رهنمودهای موثر ایشان بهره مند شده و برخی جمعبندی های خود در حوزه استانها را با وی در میان گذاشتند.   

صالحی در دیدار با مدیران جدید استانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه اداره کل استان‌های وزارت متبوع به مرور زمان دچار یک تقلیل درجه شده‌اند، اظهار داشت: در کنار این تنزل درجه وضعیت مالی ادارات نیز شرایط را سخت‌تر کرده است، متاسفانه در استان‌ها به ادارات ما به عنوان ادارات درجه دو و سه نگاه می ‌شود و این اتفاق خوبی نیست.

 وی ادامه داد: تنها جایی که جایگاه ادارات استانی ما به خوبی دیده می‌شود شورای فرهنگ عمومی است که دبیرخانه آن در استان‌ها با ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی است و می‌توان با استاندار و نماینده ولی‌فقیه ارتباط برقرار کرد، در این وضعیت باید سهم خود را در استان بالا ببریم و مرجعیت فرهنگی استان با ما باشد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به تشکیل شورای اطلاع‌رسانی استانی تاکید کرد: این شورا قرار است با دبیری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در استان‌ها تشکیل شود، درست است هر وظیفه‌ای امکانات خود را می‌خواهد اما این موضوع خطوط ارتباطی ما با استان را بالا می‌برد.

صالحی با اشاره به امضای تفاهمنامه همکاری با مرکز ملی فضای مجازی خاطرنشان کرد: براساس این تفاهم‌نامه ریاست کارگروه فضای مجازی در استان‌ها برعهده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است، بنابراین وظیفه‌ دیگری در استان برعهده ما خواهد بود.

وی در ادامه گفت: در موضوع مهندسی فرهنگی نیز برای اینکه ساختار جدیدی شکل نگیرد قرار است شورای فرهنگ عمومی استان مسئولیت آن را برعهده داشته باشد که دبیرخانه آن با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان کرد: شورای گفتمان اقتصاد مقاومتی که جدیدا تشکیل شده است نیز مسئولیت آن با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است که حوزه‌های مرتبط با فرهنگ و اقتصاد در آن مطرح است، باتوجه به مسئولیت‌های جدیدی که برعهده وزارت متبوع گذاشته شده است باید حضور خود را در استان‌ها بیشتر کنیم تا استاندار و مدیران استانی این موضوع را احساس کنند.

صالحی ادامه داد: ادارات کل استانی هم در سطح ملی و هم منزلت اجتماعی باید جای پای محکمی پیدا کنند و اگر امکانات ما کم است امری زودگذر است و می توان پویا شد، به همین منظور در مورد شورای اطلاع‌رسانی استانی و فضای مجازی که نیازمند تغییر یا تقویت نیرو است باید سریعا اقدامات لازم انجام شود تا دبیرخانه آنها کار خود را باقوت شروع کنند.

وی تصریح کرد: مرجعیت علمی قوه فرهنگ استان باید ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی باشد تا مدیران، استانداران و نخبگان استانی در مورد داده‌ها و اطلاعات و آمار فرهنگی استان مرجعیت را اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بدانند. البته این موضوع نیازمند یک زمینه تحقیقاتی و داده‌های آماری است.

عضو شواری عالی انقلاب فرهنگی اضافه کرد: پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات در گردآوری اطلاعات و برش‌های اطلاعاتی موظف است که در سطح استانی آمارهای خام و تحلیل‌های ثانویه را داشته باشد، پاره‌ای از پروژه‌های استان را با نظرسنجی‌های خود درگیر کنیم، کارهایی که در سطح ملی توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سایر دستگاه‌ها انجام می‌شود باید به عنوان یک ‌برش استانی استفاده شود.

صالحی خاطرنشان کرد: ارتقای منزلت ساختاری و کارکردی باید به خوبی در استان‌ها شکل بگیرد، ارتقای منزلت کارکردی از سوی مسئولین استان باید حس شود، درواقع آنها باید در کارکردها حس کنند که حضور آنها هم نیاز است و مدیران ما تحلیل‌های تازه دارند و از این رو به کمک اداره استان بیایند.

وی در پایان درخواست کرد: مدیران استانی باید یک کتابخانه تخصصی آمار فرهنگ و هنر استان را در دفاتر خود داشته باشند تا موضوعات اجتماعی و فرهنگی استان روزآمدتر شود.

مدیران کل 11 استان در این کارگاه دو روزه از آموزش های ذیحساب و مدیرکل امور مالی، مدیرکل امور اداری و منابع انسانی، مدیرکل دفتر حقوقی و مالکیت معنوی، مدیرکل مرکز نوسازی و تحول اداری، حراست ، مدیرکل دفتر برنامه و بودجه، مدیرکل دفتر مدیریت عملکرد، مدیرکل دفتر امور موسیقی، مدیرکل هنرهای نمایشی، تخلفات اداری بهره مند شدند.

 

 

 

 

 

۲۸ مرداد ۱۳۹۸ ۱۰:۲۳
روابط عمومی معاونت حقوقی، امور مجلس و استانها |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید