اخبار

کاراندیش: نقطه قوت مواکب الاتحاد کانون های مساجد، اصل مردم محوری است

کاراندیش: نقطه قوت مواکب الاتحاد کانون های مساجد، اصل مردم محوری است
معاون حقوقی امور مجلس و استان‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه کانون های فرهنگی هنری مساجد با ترکیب اعضای که در بدنه خود دارند شکل و حالتی مردمی دارد، گفت: نقطه قوت مواکب الاتحاد کانون های مساجد، اصل مردم محوری است.

به گزارش روابط عمومی معاونت حقوقی، امور مجلس و استانها، علی اصغر کاراندیش معاون حقوقی امور مجلس و استان‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در گفتگو اختصاصی با خبرنگار روابط عمومی ستاد فهما، با اشاره به ابعاد مختلف همایش پیاده روی اربعین حسینی گفت: قیام های زیادی در راستای حق طلبی توسط گروه ها و افراد مختلف در دنیا صورت گرفته است اما هیچ کدام مانند قیام عاشورا و حرکت اباعبدالله الحسین(ع) در تاریخ ماندگار نشده است.

وی در خصوص چرایی مانایی و ماندگاری این قیام عظیم گفت: پایه و اساس نهضت حسینی بر آزادگی و حریت قرار داشت، ایستادگی و پایداری عده ای کم برای دفاع از این دو اصل انسانی در مقابل لشگر بزرگی که در برابر آنان صف کشیده بودند و پایانی جز شهادت نمی دیدند؛ لذا امروز این پیام عاشورا نه فقط در تاریخ اسلام و مذهب ما بلکه در تمام دنیا و جوامع آزادیخواه فراگیر شده است.

 وی بیان کرد: همین فلسفه قیام عاشورا آن را تاریخی کرده و ابعاد آن را در تمام ادوار همه گیر کرده و قطعاً تا قیامت هم زنده خواهد بود. اربعین و همایش پیاده روی این روز، نیز یک یادآوری و زنده کردن قیام کربلاست .

کار اندیش، همبستگی بین مسلمانان و شیعیان را یکی از ابعاد مهم این همایش عظیم برشمرد و گفت: اگر با تکیه بر فلسفه این پیاده‌روی بتوانیم به اهداف کیفی که به دنبال آن هستیم، دست بیابیم آن زمان می توانیم در راستای پیاده‌سازی اهداف دین و مذهب خود موثر باشیم که همان اصل همبستگی و همدلی میان مسلمانان و شیعیان است.

وی با بیان اینکه پیاده روی اربعین حسینی باید نماد اتحاد همبستگی و همدلی جهان اسلام و شیعیان باشد ابراز کرد: در این همایش عظیم آیینی و فرهنگی همه در یک مسیر به شکل یکنواخت و با ساده ترین وسایل؛ درست شبیه به اعمال حج واجب، حول محور عشق و ارادت به امام حسین علیه السلام در مسیر دلدادگی قدم نهاده اند. این همان ایجاد همدلی و همبستگی است که دین و مذهب ما بر آن تاکید دارد و امام حسین نیز به دنبال آن بود .

معاون حقوقی امور مجلس و استان‌ها وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، تصریح کرد: اگر خدای ناکرده همایش پیاده روی اربعین به سمت یک کار شکلی سوق یابد و همه ساله فقط جمعیتی چند میلیونی بدون ایجاد الفت و همدلی در کربلای معلی حضور یابند طبیعی است که نمی‌تواند اثرات خود را در ابعاد جهانی خود داشته باشد.

وی ابراز امیدواری کرد: فارغ از ابعاد آیینی و فرهنگی این حرکت عظیم شیعی باید بتوانیم به اهداف کیفی خود که همان نگاه تمدن سازی است دست پیدا کرده و برای آینده خود و سایر مردم جهان الگو بوده و آینده بهتری را رقم بزنیم.

وی در خصوص برپایی موکب الاتحادهای ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور در مرزهای چهارگانه ایران و کشور عراق ابراز کرد: در حوزه فرهنگ هر چقدر که حرکت مردمی و جوشیده از مردم باشد می تواند تاثیرگذار بوده و در حوزه فرهنگ‌سازی و فرهنگ محوری نیز موثرتر باشد .

وی اضافه کرد: کانون‌های فرهنگی هنری مساجد با ترکیب اعضای که در بدنه خود دارند شکل و حالتی مردمی دارد که اگر همین رویه ادامه پیدا کرده و کار فرهنگی توسط بدنه غیر دولتی و مردمی انجام شود طبیعی است که اثرگذاری خوبی در حوزه فرهنگی خواهد داشت.

وی گفت: تاکید ما در وزارت خانه هم این است که مجموعه کانون‌های مساجد به سمت دولتی شدن نرود و بتواند امکانات مردمی اعم از مادی، انسانی و معنوی را به کار گرفته و در عرصه فرهنگ سازی حضوری فعال و موثر داشته باشد.

وی با اشاره به فعالیت درخشان ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد طی چند سال اخیر در برگزاری جشن‌های دهه کرامت و همکاری با بنیاد بین المللی فرهنگی هنری امام رضا(ع) گفت: کانون‌های فرهنگی هنری مساجد در چند سال گذشته که بحث پیاده روی اربعین تقویت شده است با اقدامات و برنامه های بسیار خوبی که تدارک دیده، حضوری پررنگ و موثر هم در داخل کشور و هم در کشور عراق داشته است.

وی با اشاره به اقدامات و برنامه‌ریزی‌هایی که ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد در اربعین امسال برنامه ریزی کرده است، ابراز امیدواری کرد: با همکاری همه مردم از قشرهای مختلف و همچنین با همکاری دستگاه‌های دیگر در قوه مجریه، این نقش پررنگ تر شده و کانون‌های مساجد بتوانند خدمات بهتری را در سال‌های بعد هم به زائران اربعین حسینی ارائه دهند .

وی در ادامه تاکید کرد: کانون‌های فرهنگی هنری مساجد می‌توانند برای ظهور جغرافیای بزرگ شیعی در کشورهای مختلف ایفای نقش کرده و نقش بین‌المللی خود را برجسته‌تر کنند.

کاراندیش ابراز کرد: یکی از برنامه‌هایی که در دستور کار وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی و ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور قرار دارد پرداختن به بخش بین‌الملل است که امیدوار هستیم با برنامه‌ریزی دقیقی که در این زمینه صورت می‌گیرد بتوانیم با بهره‌گیری از ظرفیت‌های فضای مجازی در این راستا نیز موفقیت‌های خوبی را کسب کنیم.

۲۹ مهر ۱۳۹۸ ۱۵:۳۸

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید