اخبار

این حسین کیست که عالم همه دیوانه اوست؛

یادداشت/ آزادگی و همدلی مهم ترین پیام محور عشق حسینی

یادداشت/ آزادگی و همدلی مهم ترین پیام محور عشق حسینی
علی اصغر کاراندیش مروستی معاون حقوقی، امور مجلس و استان‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در یادداشتی به مناسبت حماسه بزرگ اربعین نوشت: پس از بازگشایی راه کربلا در سایه رشادت‌ها و جانفشانی‌های جوانان دلیر و آزاده میهن عزیز اسلامی‌مان، هر ساله خیل عاشقان حماسه حسینی در سایه همدلی و آزادگی بسان مهم ترین پیام محور عشق حسینی در آیین پیاده روی اربعین از ایران و سراسر جهان به سمت کربلا روانه می‌شوند .

آیین پیاده روی میلیونی اربعین حسینی به عنوان یک پدیده مذهبی و اجتماعی خاص، جلوه های عاطفی و فرهنگی  و حضور نمایندگانی از مذاهب و ادیان مختلف در این آیین نمادی از عظمت و بزرگی راه امام حسین (ع) و مظهر مشعل فروزان حق طلبان و حق جویان تاریخ است .

اربعین محل ظهور وحدت، خیزش و رویش امت اسلام، روشنگری و نقطه عطف تاریخ پر حماسه کربلا و یادآور رشادت و ایستادگی و مقاومت در برابر ظلم و ستم و بی عدالتی و کج فکری است.    

این حماسه زیبا فرصتی برای نمایاندن چهره حقیقی و رئوف اسلام شیعی و بزرگترین اجتماع فرهنگی -مذهبی جهان است که نشان می دهد خون مظلومان تاریخ در چارچوب زمان خشک، کمرنگ یا پایمال نخواهد شد.

 به فرموده پیام آور کربلا حضرت زینب (س) خطاب به یزید " به خدا که نمی‌توانی یاد و خاطره ما را محو و نابود کنی" این آیین بی نظیر رمز ماندگاری عاشورا و راز تداوم مبارزه با باطل در طول تاریخ و آشنایی جهانیان با اسلام ناب از سراسر گیتی است.

هر چند قیام های زیادی در راستای حق طلبی توسط گروه ها و افراد مختلف در دنیا صورت گرفته است اما هیچ کدام مانند قیام عاشورا و حرکت آقا اباعبدالله الحسین(ع) در تاریخ ماندگار نشده است.

 چرا که پایه و اساس نهضت حسینی بر آزادگی و حریت قرار داشت، ایستادگی و پایداری عده ای کم برای دفاع از این دو اصل انسانی در مقابل لشگر بزرگی که در برابر آنان صف کشیده بودند و پایانی جز شهادت نمی دیدند؛ لذا امروز این پیام عاشورا نه فقط در تاریخ اسلام و مذهب ما بلکه در تمام دنیا و جوامع آزادیخواه فراگیر شده است.

همین فلسفه قیام عاشورا آن را تاریخی و ابعاد آن را در تمام ادوار همه گیر کرده و قطعاً تا قیامت هم زنده خواهد بود. ابعاد مختلف همایش پیاده روی اربعین حسینی نیز یک یادآوری و زنده کردن قیام کربلاست .

همبستگی بین مسلمانان و شیعیان یکی از ابعاد مهم این همایش عظیم است، اگر با تکیه بر فلسفه این پیاده‌روی بتوانیم به اهداف کیفی که به دنبال آن هستیم، دست بیابیم آن زمان می توانیم در راستای پیاده‌سازی اهداف دین و مذهب خود موثر باشیم که همان اصل همبستگی و همدلی میان مسلمانان و شیعیان است.

 در این همایش عظیم آیینی و فرهنگی همه در یک مسیر به شکل یکنواخت و با ساده ترین وسایل؛ درست شبیه به اعمال حج واجب، حول محور عشق و ارادت به امام حسین علیه السلام در مسیر دلدادگی قدم نهاده اند. این همان ایجاد همدلی و همبستگی است که دین و مذهب ما بر آن تاکید دارد و امام حسین(ع) نیز به دنبال آن بود .

 اگر همایش پیاده روی اربعین به سمت یک کار شکلی سوق یابد و همه ساله فقط جمعیتی چند میلیونی بدون ایجاد الفت و همدلی در کربلای معلی حضور یابند طبیعی است که نمی‌تواند اثرات خود را در ابعاد جهانی خود داشته باشد.

 فارغ از ابعاد آیینی و فرهنگی این حرکت عظیم شیعی باید بتوانیم به اهداف کیفی خود که همان نگاه تمدن سازی است دست پیدا کرده و برای آینده خود و سایر مردم جهان الگو بوده و آینده بهتری را رقم بزنیم.

در حوزه فرهنگ هر چقدر که حرکت مردمی و جوشیده از مردم باشد می تواند تاثیرگذار بوده و در حوزه فرهنگ‌سازی و فرهنگ محوری نیز موثرتر باشد .

افزایش میلیونی سیل عظیم عاشقان آزادگی و عشق حسینی در سایه سانسور و بایکوت رسانه‌های غربی در قبال این پدیده بی‌نظیر ، بیانگر عدم تاثیر نقش دستگاههای وابسته به استکبار جهانی و خودجوش بودن این حرکت عظیم است.

با وجودی که این بزرگترین تجمع انسانی کره خاکی همسو و منسجم با معیارهای متعارف بین‌المللی هر سال با شکوهتر از پیش تکرار می‌شود که امسال بیش از بیست میلیون نفر از اقصی نقاط جهان در آن شرکت داشتند به موازات آن سکوت رسانه های پروپاگاندا ساز جهانی نیز سنگین تر می شود.

با توجه به سکوت سنگین رسانه های سانسور محور، در حماسه بزرگ اربعین ضرورت دارد با تقویت رسانه های داخلی، منطقه ای و جهان اسلام و بهره گیری از توان هنرمندان و اصحاب رسانه، واقعیات جهان اسلام را از راه پوشش همه جانبه خبری - تحلیلی رویدادهای خاصی مثل حماسه اربعین بیش از گذشته به جهانیان معرفی کنیم.

 رسانه های فرامرزی جمهوری اسلامی ایران نیز می توانند با استفاده از ظرفیت خود و با بهره گیری از روش های مختلف اطلاع رسانی و تحلیل و تفسیر، عظمت و بزرگی این حرکت زیبا و شگرف را به جهانیان نشان دهند.

 اربعین حسینی یک فرصت طلایی است که نباید از کنار آن به سادگی عبور کرد، می توان از تجمع چندین میلیونی اربعین حسینی در راستای زدودن برخی مسائل و مشکلات جهان اسلام بهره گرفت و از طریق آن فرهنگ غنی ائمه اطهار (ع) را به دیگر ملت ها تبیین کرد.

با عنایت به ویژگی های مذکور، ثبت جهانی آیین پیاده روی اربعین حسینی به عنوان یک پدیده مذهبی و اجتماعی خاص و پرداختن به بخش بین الملل این حماسه بزرگ با کاربست ظرفیت های فضای مجازی همواره مورد تاکید وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی بوده و نوید بخش موفقیت در تحقق انتظارات دستگاه فرهنگی کشور است.  

به امید آن روز

 

 

 


 

۳۰ مهر ۱۳۹۸ ۱۳:۰۵
روابط عمومی معاونت حقوقی، امور مجلس و استانها |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید