اخبار

معاون وزیر ارشاد مطرح کرد؛

مهم‌تر از مشکل اقتصادی هنرمندان، رعایت شأن و شخصیت آنهاست

تخصیص ۷۰درصدی بودجه ارشاد در سال ۹۸/ «بیمه» صرفاً برای درمان نیست
مهم‌تر از مشکل اقتصادی هنرمندان، رعایت شأن و شخصیت آنهاست
معاون حقوقی، امورمجلس و استانهای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی روز پنجشنبه در دومین نشست سراسری نمایندگان صندوق اعتباری هنر ضمن توصیه همگان به ایفای حقوق معنوی و مادی هنرمندان گفت: رعایت شان و شخصیت اصحاب هنر از مشکل اقتصادی آنان مهم تر است .

به گزارش روابط عمومی معاونت حقوقی، امور مجلس و استانها، علی‌اصغر کاراندیش مروستی افزود: این موضوع به نظر من بسیار مهم است. همین رابطه معنوی و عاطفی که ایجاد می‌شود نکته بسیار حائز اهمیت و ارزشمندی است که من لازم می‌دانم از این اقدام دوستان تشکر کنم. از شما دوستان نماینده ادارات کل فرهنک و ارشاد اسلامی شهرهای مختلف کشور هم می‌خواهم که این ارتباط عاظفی را برقرار کنید. هرچند در این حوزه ما دچار کمبود نیرو هستیم اما من از شما می‌خواهم به‌رغم این کمبود نیرو ارتباط عاطفی را حفظ کنید.

کاراندیش در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفت: من در مدتی که در حوزه حقوقی و پارلمانی وزارت ارشاد حضور داشتم، تمام تلاش خود را انجام دادم به واسطه ارتباطی که با نمایندگان مجلس شورای اسلامی داشتیم، حدود ۱۱۳ میلیارد تومان به اعتبار وزارت ارشاد اضافه کنیم. بنابراین از شما می‌خواهم هم با آقایان مدیرکل استان‌ها و هم با سازمان‌ها و مجموعه‌هایی که می‌توانند شما را کمک کنند، ارتباط بیشتری برقرار کرده و صرفا به دنبال تامین اعتبار از مرکز به استان‌ها نباشید.

وی افزود: اگر شما در استان‌ها این ارتباطات را داشته باشید خیلی از امکانات را می‌توانید به تناسب موقعیت هر استان در قالب اعتبارات مالی و معنوی دریافت کنید. حداقل این است وقتی مشکلات را در میان می‌گذارید،‌ پذیرش مشکلات از سوی نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز راحت‌تر خواهد بود. ما با وجود افزایش اعتباری که در وزارت ارشاد داشتیم، اما دچار کاهش تخصیص بودجه شده‌ایم. وقتی هم این کاهش وجود داشته باشد فعالیت نیز کمتر می‌شود. حتی امسال روی تخصیص ۷۰ درصد و حتی پایین‌تر بحث می‌شود که این نکته نشان‌دهنده لزوم توجه بیشتر است. ما وقتی با کاهش اعتبار مواجه می‌شویم پس باید از حداقل اعتبارات هم بیشترین استفاده را کنیم.

علی‌اصغر کاراندیش مروستی گفت: طی سال‌هایی که در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی حضور داشتم بازدیدهای زیادی از استان‌های مختلف کشور داشته و با مسئولان هر استان نیز به گفتگو پرداخته‌ام. در این مدت پنج سال، اطلاعات زیادی را در حوزه‌های مختلف فرهنگ و هنر کسب کرده‌ام اما یکی خلاهایی که در این راستا می‌دیدم، توجه کمتر به مسائل معیشتی اصحاب فرهنگ و هنر در شهرستان‌ها بود. اما الان می‌بینم که در تمام استان‌ها نماینده‌ای از صندوق اعتباری هنر وجود دارد و می‌تواند این کمبودها را برطرف کند.

وی افزود: من زمانی که در معاونت توسعه وزارت ارشاد حضور داشتم، تمام تلاش خود را انجام دادم که مسائل مرتبط با هنرمندان هرچه زودتر مرتفع شود. کما اینکه در این حوزه کمبودهای زیادی به‌واسطه اعتبارات و حمایت‌های صندوق اعتباری هنر مرتفع شد. من وقتی گزارش مالی صندوق اعتباری هنر را می‌خواندم خوشبختانه شاهد شرایط خوبی بودم که نسبت به روزهای اول کار دولت یازدهم اصلاً قابل مقایسه نیست. ما اکنون بالاتر از ۳۳ هزار هنرمند بیمه شده در حوزه تامین اجتماعی و بیمه تکمیلی داریم که نشان دهنده توجه و پیگیری مدیران در ستاد وزارت ارشاد اسلامی است. اقدام خوبی هم که آقای سیدزاده هم به آن اشاره داشت، موضوع سفرهای استانی و حمایت از هنرمندان شهرستانی است که اقدام بسیار مناسبی بود.

پس از صحبت‌های کاراندیش نمایندگان استانی صندوق اعتباری هنر پرسش‌های خود را در حضور سیدزاده و غیاثی مدیر کل دفتر هماهنگی امور استان‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مطرح کردند.

دومین نشست سراسری نمایندگان صندوق اعتباری هنری روزهای ششم و هفتم آذرماه سال جاری با شعار «ایران فقط تهران نیست» و حضور نمایندگان استانی این مجموعه برگزار شد.

«حمایت‌ها»، «حمایت‌های توسعه‌ای»، «توسعه کمی و کیفی بیمه تامین اجتماعی»، «بیمه درمان تکمیلی»، «طرح تکریم»، «کمک مستمری»، «تسهیلات»، «تسهیلات کارآفرینی»، «تسهیلات بلاعوض»، «سفرهای حمایتی»، «پویش همرسانی»، «کلان برنامه هوشمندسازی» و «خرید و فروش آثار هنری از طریق فضای مجازی» محورهای دومین نشست سراسری نمایندگان صندوق اعتباری هنر را که در هتل ارم تهران برگزار ‌شد، تشکیل می‌دهند.

۸ آذر ۱۳۹۸ ۱۰:۲۵
روابط عمومی معاونت حقوقی، امور مجلس و استانهای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید