اخبار

معاون وزیر: شورای فرهنگ عمومی به ارتقای سطح فرهنگی جامعه کمک کند

معاون وزیر:  شورای فرهنگ عمومی به ارتقای سطح فرهنگی جامعه کمک کند
معاون حقوقی، امور مجلس و استان‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: شورای فرهنگ عمومی، با توجه به بندهای "الف، د، و " آیین نامه شورای فرهنگ عمومی شهرستان (مصوب جلسه 510 مورخ 20/5/88 شورای فرهنگ عمومی کشور) به ارتقاء سطح فرهنگی جامعه کمک کند.

به گزارش روابط عمومی معاونت حقوقی، امور مجلس و استانها به نقل از اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان، علی اصغر کاراندیش در جلسه شورای فرهنگ عمومی شهرستان ملایر،با اشاره به اینکه در فعالیت های فرهنگی تعداد زیادی دستگاه دولتی و غیردولتی در سطح کشور فعالیت می نمایند برای رسیدن به نتیجه مطلوبتر پیشنهاد می گردد شورای فرهنگ عمومی با نصب العین قرار دادن آیین نامه شورای فرهنگ عمومی شهرستان در جهت ارتقای سطح فرهنگی جامعه بکوشد.
وی گفت : بر اساس بند الف این آیین نامه بررسی معضلات و ویژگی‌های فرهنگی که درجامعه شهری و روستایی آن محل وجود دارد و ارایه راهکارهای مناسب برای رفع این معضلات و انعکاس آن به شورای فرهنگ عمومی استان از جمله وظایف این شورا در شهرستان ها است.

کاراندیش همچنین با اشاره به بند د  آیین نامه شورای فرهنگ عمومی شهرستان، برنامه ریزی در جهت هماهنگی و همسو کردن دستگاه‌ها، نهادها، مراکز و مؤسسات دولتی و غیردولتی در شهرستان برای فعالیت در زمینه مسایل فرهنگیر را از بایسته های این شورا عنوان کرد.

معاون حقوقی، امور مجلس و استانها همچنین با بیان بند و آیین نامه مذکور ، اتخاذ تصمیم در خصوص شیوه‌های نظارتی، تشویقی وترویجی درشهرستان به منظور الگوسازی، اعتلا و شکوفایی فرهنگ عمومی در ابعاد مختلف را از دیگر وظایف شورای فرهنگ عمومی شهرستانها دانست   .

وی خطاب به حاضران در این نشست تاکید کرد: روی این سه محور تکیه کنید و بتوانید با توجه به اعتبارات محدود حوزه فرهنگ و هنر در جهت هم افزایی تمام دستگاههای عضو شورای فرهنگ عمومی و استفاده بهینه از اعتبارات محدود فرهنگ نسبت به ارتقای سطح فرهنگی جامعه و کمک به حل معضلات اجتماعی، اقتصادی و سیاسی نقش خود را ایفا کنند.

کاراندیش ، فرهنگ را زیربنای توسعه بخش‌های مختلف دانست و افزود: کار در حوزه فرهنگ نیازمند مشارکت همه دستگاه هاست؛ حداقل ۲۶ دستگاه دولتی و غیردولتی در این حوزه فعالیت می‌کنند و بودجه فرهنگی بین این دستگاه‌ها توزیع می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه ما اگر در این مسیر حرکت کنیم، به موفقیت های قابل توجهی دست پیدا خواهیم کرد؛ گفت: اگر هر دستگاه به صورت مستقل عمل کند، نتیجه مطلوبی حاصل نخواهد شد؛ اما اگر بر اساس برنامه ریزی انجام شده در شورای فرهنگ عمومی هر دستگاه متولی فرهنگ، به انجام امور محوله بپردازد، در نتیجه عملکرد قابل توجهی حاصل خواهد شد.

معاون حقوقی، امور مجلس و استان های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به پیوست فرهنگی در برنامه پنجم، خاطرنشان کرد: باید شورای فرهنگ عمومی، پیوست فرهنگی را در انجام همه پروژه های و برنامه های مختلف استان و شهرستان مد نظر قرار داده و نتایج آن را بررسی کند.

وی با تاکید بر اینکه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با معاونت های مختلف و سازمان‌های وابسته، برنامه‌های گسترده‌ای در دستور کار خود دارد، خاطرنشان کرد: وقتی این نهادها و بخش‌ها کنار هم قرار می‌گیرند، متوجه می‌شویم که فرهنگ و هنر مکمل یکدیگر هستند؛  فرهنگ را زمانی می‌توانیم به مخاطب انتقال دهیم که با هنر همراه باشد و هنر زمانی می‌تواند تاثیرگذار و متعالی باشد که با فرهنگ اسلامی و دینی عجین شود.

وی با بیان اینکه تولید محتوای مناسب برای ارائه به مخاطبان، یکی از مباحث جدی است که باید به آن پرداخته شود؛ گفت: فرهنگسازی از دیگر مواردی است که باید مد نظر قرار بگیرد. در سطح کشور برنامه های مختلفی در این زمینه انجام شده و شفاف سازی یکی از این موارد است.

کاراندیش بحث ارائه مجوزها را از دیگر مواردی دانست که به آن پرداخته شده و در این خصوص اظهار کرد: بیمه هنرمندان و فعالان فرهنگی و رسانه‌ای از دیگر مواردی است که به صورت جدی پیگیری می‌شود؛ در بهمن ۹۵، حدود ۱۷ هزار نفر از بیمه بهرمند بودند اما این آمار اکنون به بیش از ۳۳ هزار نفر رسیده است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود از فعالیت ۲۳ هزار کانون فرهنگی و هنری مساجد در کشور خبر داد و گفت: اگر بتوانیم از ظرفیت این کانون ها استفاده کنیم بسیاری از مشکلات اجتماعی کاسته خواهد شد.

 

۹ دی ۱۳۹۸ ۰۹:۳۳
روابط عمومی معاونت حقوقی، امور مجلس و استانها |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید