اخبار

به همت کمیته پدافند غیرعامل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی؛

کارگاه علمی‏- تخصصی "مصون سازی، پایداری و تاب آوری فرهنگی" به صورت وبینار برگزار شد

کارگاه علمی‏- تخصصی "مصون سازی، پایداری و تاب آوری فرهنگی" به صورت وبینار برگزار شد
کارگاه علمی‏- تخصصی "مصون سازی، پایداری و تاب آوری فرهنگی" روز سه شنبه هفدهم دیماه به همت کمیته پدافند غیرعامل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به صورت وبینار در سالن اجتماعات وزارت متبوع با حضور معاون وزیر و رییس مرکز حراست، اساتید صاحب نظر و نمایندگان معاونت‌ها، سازمان‌های تابعه و مراکز ستادی و استان‌ها برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی معاونت حقوقی، امور مجلس و استان‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، علی اصغر کاراندیش مروستی معاون وزیر و رییس کمیته پدافند غیرعامل در حوزه فرهنگی، در این کارگاه با تسلیت عروج آسمانی سردار سپهبد قاسم سلیمانی گفت: با عنایت به شرایط خاص حاکم بر روابط بین واحدهای سیاسی مستقل در عرصه بین المللی و تضییقات موجود علیه کشورمان بایسته است تدابیر لازم در زمینه پدافند غیرعامل اندیشیده شود و متولیان امر خطیر فرهنگ در تمام سطوح نسبت به اهمیت این موضوع توجیه شوند.

کاراندیش 2 وظیفه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در خصوص موضوع پدافند غیرعامل را نخست در حوزه وظایف عمومی همه دستگاهها و دوم بحث فرهنگی و مسئولیت ویژه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان متولی اصلی فرهنگ و مسائل مبتلابه آن برشمرد .

وی ارایه آموزش های کاربردی و لازم و آشناسازی و آگاه سازی آحاد مردم و مسئولین با مقوله پدافند غیرعامل در حوزه فرهنگی را وظیفه سنگینی دانست که هم در سطح ستاد وزارتخانه و هم استانها باید عملی شود.

رییس کمیته پدافند غیرعامل در حوزه فرهنگی، امضای تفاهمنامه بین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان پدافند غیرعامل کشور را گامی در جهت همکاری مشترک دو طرف عنوان کرد.

قاسم خورشیدی مشاور وزیر و رییس مرکز حراست وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز با تسلیت ایام فاطمیه و شهادت سرداران سرفراز میهن اسلامی، تاب آوری فرهنگی را موضوعی مهم دانست که برای تحقق آن چند وظیفه روشن فراروی متولیان حوزه فرهنگی نهاده شده که پیگیری آنها متضمن حصول نتیجه مطلوب در این عرصه است . 

خورشیدی با ترسیم نمایی از مجموعه ساختار وزارتخانه در منظومه مختصات سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی کشور و با تبیین مقدورات و محذورات موجود، بدیهی ترین رسالت حوزه فرهنگ در برهه کنونی را بسترسازی و فرهنگ سازی شرایط تاب آوری عنوان کرد.

مشاور وزیر و رییس مرکز حراست وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، شناسایی آسیب های فیزیکی و غیرفیزیکی که می تواند متوجه ساختارهای وزارتخانه شود و ارایه و کاربست تدابیر و راهکارهای متناسب با آن را از دیگر مسئولیت های حوزه پدافند غیرعامل در عرصه فرهنگی دانست .

وی، نگرانی از تهاجم فرهنگی آمریکا را دغدغه ای جدی خواند که نه تنها در ایران بلکه از سوی کشورهای اروپایی و آسیایی نیز وجود دارد .

خورشیدی با بیان اینکه ما ماموریتهایمان هم مورد تهاجم است و بر پایه داده های کاملا روشن، فرهنگ ما به شکل جدی از سوی دشمن مورد هجمه قرار می گیرد، گفت: به عنوان متولیان اصلی فرهنگی کشور و سیاستگذار حوزه فرهنگی باید شرایط تاب آوری فرهنگی را تعیین کنیم و بتوانیم از استحاله فرهنگی و هضم فرهنگ ملی در فرهنگ غربی و آمریکایی جلوگیری کنیم .

وی با تبیین تضییقات ناعادلانه بین المللی موجود علیه کشورمان، سیاست اقتصاد مقاومتی را در منظومه سیاستهای کلان کشور راهکاری مهم برای حل مسائل مبتلابه توصیف کرد و فرهنگ سازی در این عرصه را بستری بایسته و راهبردی در حیطه مسئولیت این وزارتخانه و مسیری مناسب برای عبور از این مسائل دانست .   

مشاور وزیر و رییس مرکز حراست وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سه محور فوق را در زمره کلان برنامه پدافند غیرعامل فرهنگی عنوان کرد که با احصاء راهبردها و سیاستهای روشن و تعریف برنامه هایی متناسب با آن، به تاب آوری فرهنگی منتهی می شود.

وی با اشاره به آیه شریفه "فاستقم کما امرت و من تاب معک" و امر الهی برای استقامت و مقاومت پیامبر گرامی اسلام و همراهان آن حضرت و صعوبت این امر، توصیه رهبر معظم انقلاب به تاب آوری و مقاومت مسئولین قوای سه گانه را مستلزم تاب آوری و مقاومت آحاد مردم دانست که لازمه اش بسترسازی از سوی دستگاه فرهنگی کشور است.

خورشیدی، تغییر سبک فعالیتهای اداری متناسب با مقدورات و محذورات موجود و حرکت متحد و منسجم مسئولین و دست اندرکاران قوای سه گانه همگام با مردم در این مسیر را ضرورتی دانست که ره آورد آن سربلندی و دوام عزت ملت و کشور عزیز اسلامیمان خواهد بود.

علی غیاثی مدیرکل امور استانهای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در این وبینار، حوزه های نرم افزاری و سخت افزاری را در زمره فعالیت های پدافند غیرعامل فرهنگی عنوان کرد و فعالیت در این عرصه را در سطح ستاد و استانها ضروری توصیف کرد.

این وبینار با سخنرانی عامری و ملازماتی از مدیران پدافند غیرعامل دانشگاه آزاد اسلامی و توضیحات سعید جابری انصاری مشاور معاون حقوقی امور مجلس و استانهای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حوزه پدافند غیرعامل و تبادل نظر حاضران از ستاد وزارتخانه و استانها در این کارگاه ادامه یافت.

 

۱۷ دی ۱۳۹۸ ۱۴:۰۲
روابط عمومی معاونت حقوقی، امور مجلس و استانها |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید