اخبار

یادداشت دفترحقوقی و مالکیت فکری به مناسبت روزجهانی مالکیت فکری

یادداشت دفترحقوقی و مالکیت فکری به مناسبت روزجهانی مالکیت فکری
به مناسبت فرا رسیدن هفتم اردیبهشت(26 آوریل 2020) روز جهانی مالکیت فکری، دفتر حقوقی وزارتخانه یادداشتی منتشر کرد.
 

در این یادداشت آمده است: ویروس کرونا در کنار همه تلخی ها و رنج هایی که با خود به همراه آورد اما سبب شد خیلی از موضوعاتی که یکنواختی زندگی کمرنگ شان کرده بود، بیشتر به چشم آیند.

اگر تا دیروز به آثار ادبی و هنری نسبت به سایر موضوعات سیاسی، اجتماعی و اقتصادی به دید فانتزی نگریسته می شد و به حمایت از چنین آفرینش هایی اهمیت داده نمی شد، وضعیت متاثر از ورود ویروس کرونا اثبات کرد که آثار ادبی و هنری چطور و چه هنگام می توانند یاریگر حاکمیت باشند و به عنوان یک ابزار سرگرم کننده و فرح بخش و حتی آموزشی نقش خود را برای کمک به پیشبرد اهداف دولت ایفا نمایند.

اگر تا دیروز سخن گفتن از لزوم حمایت قوی تر از آثار ادبی و هنری و ترغیب پدیدآورندگان به خلق آثارِ بهتر و بیشتر، صرفا یک شعار تلقی می شد، امروز این ضرورت بیشتر درک می شود.

تصور کنید روزهای خانه نشینی را بدون فیلم، کتاب، موسیقی و بازی های رایانه ای بدون گوشی های تلفن همراه، تلویزیون و...

به نظر شما روزی که بدون این خلاقیت ها و ابزارها سپری می شد چه رنگی بود؟ 

آیا می شد بدون آنها مردم را به خانه نشینی دعوت و دستورالعمل های بهداشتی را اجرایی کرد؟

تحمل چنین روزهایی اصلا ممکن بود؟

مسلما خیلی وضعیت سخت تر می شد اگر بی هیچ سرگرمی، مردم مجبور به خانه نشینی می شدند.

شرایط ناشی از ویروس کرونا ثابت کرد آثار ادبی هنری برخلاف تصور برخی، از نیازهای دست چندمی بشر نیستند و اهمیتی کمتر از آب و غذا برای انسان امروزی ندارند.

کرونا نشان داد سرمایه گذاری در عرصه فرهنگ و هنر و تقویت بنیان های حقوقی برای حمایت از خالقان آثار ادبی و هنری امری ضروری و غیر قابل انکار است و بدون تردید پشتوانه ای برای آینده است.

کرونا اگرچه به دلیل به خطر انداختن سلامت و جان انسانها منحوس است اما به جهت اثبات برخی واقعیت ها و پررنگ تر کردن جایگاه فرهنگ و هنر و نقش خالقان آثار ادبی و هنری و فناوری های دستیابی به این آثار می توان از دریچه دیگری نیز بدان نگاه کرد.

حال در روز جهانی مالکیت فکری، دفتر حقوقی و مالکیت فکری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن تبریک این روز به همه فعالان این عرصه اعلام می دارد که با عزم جدی تر در روزهای کرونایی و  پسا کرونایی برای اعتلای جایگاه پدیدآورندگان آثار ادبی هنری و حمایت حقوقی بیشتر از آنها تلاش می کند و امید دارد دوره آینده مجلس شورای اسلامی در تصویب لایحه حمایت از حقوق مالکیت ادبی هنری و حقوق تسریع نماید تا با قوانین داخلی مناسب و قوی که از شفافیت و جامعیت لازم برای حمایت از پدیدآورندگان آثار ادبی و هنری برخوردار باشد مسیر خلق آثار را هموارتر و حمایت از خالقان آنها را قوی تر سازد.

۸ اردیبهشت ۱۳۹۹ ۱۴:۰۲

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید