اخبار

یادداشت/ مشارکت نیروی انتظامی در ایمن سازی و پایداری زیرساخت‌ها و دارائی‌های فرهنگی و هنری کشور در برابر آسیب های احتمالی

علی اصغر کاراندیش مروستی معاون وزیر و رییس کمیته پدافند غیرعامل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
یادداشت/ مشارکت نیروی انتظامی در ایمن سازی و پایداری زیرساخت‌ها و دارائی‌های فرهنگی و هنری کشور در برابر آسیب های احتمالی
علی اصغر کاراندیش مروستی معاون وزیر و رییس کمیته پدافند غیرعامل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در یادداشتی نوشت: حفظ امنیت اسلامی در محیط جامعه بر مبنای قرآن و آموزه های دینی، پایه‌ای‌ترین کار نیروی انتظامی در بیان مقام معظم رهبری (مدظله العالی) و هوشیاری و سرعت عمل و اقدام، پیگیری خستگی ناپذیر و نگاه یکسان برای مقابله با ناامنی، ضرورت پلیس یک جامعه اسلامی و ناهوشیاری، نخستین مصیبت یک پلیس از منظر فرمانده معظم کل قوا، است.

در جهت تحقق منویات مقام معظم رهبری ، یکی از کارآمدترین شیوه ها ، کاربست ظرفیت پدافند غیر عامل در مواقع بحران است؛ موضوعی که افزون بر کارایی دفاعی برنامه ها، در راستای اهداف، امنیت و منافع ملی ، اثربخشی و مدیریت هزینه ها را نیز در پی خواهد داشت . 

پدافند غیرعامل در تعریفی جامع به معنای مجموعه اقدامات غیرمسلحانه در حوزه های امنیتی و دفاعی است که موجب افزایش بازدارندگی، کاهش آسیب پذیری ، ارتقای پایداری ملی و تسهیل در امر مدیریت بحران در برابر تهدیدات دشمن می شود.

  در پدافند غیرعامل، هم نهادها، نیروها، سازمان‌ها، صنایع و کلیه آحاد یک جامعه می‌توانند نقشی مؤثر ایفا کنند و توجه به این مهم موضوعی اساسی است که وسعت و گسترده آن همه زیرساخت‌ها و مراکز حیاتی و حساس را در بر گرفته و باید در برنامه ریزی و سازماندهی همه جانبه به عنوان یک فرهنگ سازمانی و اجتماعی بدان توجه شود و نیروی انتظامی با توجه به نوع ماموریت های خطیر و مهم در تمامی عرصه های فردی و اجتماعی در این مسیر نقش بنیادی ایفا کند.

شناسایی تهدیدات و خنثی سازی آنها در سطوح مختلف جامعه در زمره رسالت های نیروهای انتظامی و امنیتی است که با برنامه ریزی و حرکت هدفمند و هوشمندانه ، آسیب های اجتماعی و فرهنگی را به حداقل رسانده و با ایمن سازی فضای فرهنگی و اجتماعی جامعه در برابر تهدیدات نرم و سخت دشمن اقدام می کند .     

اکنون مخاطراتی که جامعه به ویژه نسل جوان و خانواده ها را در عرصه های مختلف فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی تهدید می کند در ابعاد گوناگون به ویژه در حوزه سایبر و فناوری اطلاعات قرار دارد که در زمره تهدیدات نرم محسوب می شود . 

امروزه ابزار ارتباطی نوینی به اسم فضای مجازی و شبکه های  اجتماعی به عنوان منبع اصلی ترویج ناهنجاری های اجتماعی بخصوص در بین نسل جوان پا به عرصه گذاشته که آگاه سازی و ایمن سازی این فضا به منظور مقابله با آسیب ها و خطرات نرم آن در زمره رسالت نیروهای زحمت کش انتظامی و سایبر قرار دارد . 

فرهنگ سازی برای استفاده صحیح از رایانه، اینترنت و فضای مجازی، آموزش و تسلط کامل بر مهارت های لازم در این عرصه و ایجاد حساسیت و هوشیاری در برابر آسیب های ناشی از برنامه ریزی بدخواهان میهن عزیز اسلامی مان می تواند به عنوان عامل مصونیت ساز عمل کرده و کلید واژه های فرهنگ ملی و میهنی را جایگزین واژگان غیرخودی و بیگانه کند و با بهره گیری از ماهیت پیشگیرانه پدافند غیر عامل در حوزه های تهدیدات نرم، اقتصادی، مردم محور و سایبری و ... بستر های امنیت درون زا و مصونیت ساز را فراهم نماید و با پیشگیری از حوادث و خطرات احتمالی با کاربست فرصت های ایجاد شده در بستر پدافند غیرعامل آسیب های فرهنگی و اجتماعی را کاهش داده و در جهت بهبود شرایط روانی جامعه گام بردارد.

علاوه بر این، در فضای کنونی نظام بین الملل که مرزهای جغرافیایی مفهوم سنتی خود را از دست داده و با همه گیری ابزارهای نوین ارتباطی تهدید به درون شهرها و خانه ها و حتی ابزار ارتباطی شخصی افراد کشیده شده است، پدافندغیرعامل به عنوان یکی ازموثرترین و پایدارترین روشهای دفاع همواره موردتوجه واحد های سیاسی مستقل قرارگرفته است .

در نظام بین الملل کنونی نسل ششم جنگ ها پا به عرصه گذاشته و بایستگی کاربست شیوه های نوین را برای مقابله با دشمن ضروری ساخته و برنامه ریزی و توجه به عملیات روانی و مدیریت افکار عمومی را دو چندان کرده است؛ موضوعی که در زمره رسالت های نیروی انتظامی در عرصه های مختلف فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و امنیتی جهت برنامه ریزی برای بسیج افکار عمومی و تنویر اذهان احاد جامعه فراتر از مرزهای جغرافیایی و متناسب با تهدیدات نرم دشمن است .

نیروی انتظامی قادر است در برابر عملیات روانی و تهاجم فرهنگی دشمن، پیوند و تعامل قوی و متقابل با همه نهادها و دستگاههای اجرایی برقرار کند و با کاربست ظرفیت رسانه ها و اصحاب فهیم و فرهیخته آن، در برابر پروپاگاندای دشمن، فراتر از تصور و برنامه ریزی قلم به دستان مزدور، تهدیدات نرم را به فرصت هایی ارزشمند برای تنویر افکار عمومی تبدیل کند و با استفاده از شیوه های مدیریت اطلاعات و دانش و هوشمندسازی فعالیت ها، بسترهای لازم را برای صیانت از حریم فرهنگی کشور فراهم آورذ. 

 نیروی انتظامی قادر است در برابر عملیات روانی دشمن در حوزه سیاسی، اعتراضات و شورشهای معترضین در چارچوب های قانون و با افزایش استانه تحمل امکان هرگونه سوء استفاده دشمن را منتفی سازد.

نیروی انتظامی می تواند در حوزه اقتصادی از طریق مبارزه با باندهای جرایم اقتصادی و ایجاد تعاملات دوسویه با مردم در زمان مشکلات اقتصادی به برقراری نظم جامعه کمک کند.

 در مجموع با عنایت به وظیفه ذاتی نیروی انتظامی که برقراری نظم و امنیت است می توان گفت در شرایط سخت و زمانی که وقایع ناگواری در هر عرصه ای از کشور اتفاق بیفتد نیاز به تأمین نظم و امنیت افزایش می یابد و اینجاست که مشارکت نیروی انتظامی در ایمن سازی و پایداری زیرساخت ها و دارائی های فرهنگی و هنری کشور در برابر آسیب های احتمالی با بکارگیری تمام ظرفیت های لازم در پدافندغیرعامل معنی پیدا می کند و می تواند هم در حراست و صیانت از زیرساخت ها و هم جبران کاستی ها و مدیریت بحران و ایجاد امنیت پایدار نقش اساسی ایفا کند.

تمام

 

۷ مهر ۱۳۹۹ ۱۳:۰۶

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید