اخبار

یادداشت / مکتب، اخلاص و مقاومت سلیمانی؛ سلیمانی که بود و چه کرد؟

یادداشت / مکتب، اخلاص و مقاومت سلیمانی؛ سلیمانی که بود و چه کرد؟
علی اصغر کاراندیس معاون حقوقی، امور مجلس و استان‌ها در یادداشتی نوشت: رهبر معظم انقلاب حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در پاسخ به این سوال فرمودند: سپهبد شهید قاسم سلیمانی اهل حزب و جناح و مانند اینها نبود، لکن بشدّت انقلابی بود. پایبند به خطّ مبارک و نورانیِ امام راحل (رضوان الله علیه) بود. سلیمانی یک فرد نبود بلکه یک مکتب بود و اخلاص بارزترین وجه شخصیتی ایشان بود.

صاحب نظران عرصه حماسه و مقاومت نیز طی یکسال گذشته از شهادت سردار شهید، در نشست های مختلف، مکتب سلیمانی را هم در ابعاد نظری و هم در ابعاد عملی فراتر از معیارهای جهانی مقاومت دانسته اند که اخلاص و ارزش های منبعث از مکتب جهانی اسلام از مشخصه های بارز آن بوده و بایسته است اندیشمندان ابعاد مختلف آن را بشکافند و ارایه دهند. 

ابعادی مثل اخلاق و مهربانی که در ترکیب با هوشمندی خاص سلیمانی و سرداران بزرگ ایران اسلامی در چارچوب مکتب و اخلاص صحنه های بی نظیری در جای جای عرصه مقاومت در منطقه بر جای نهاده و زینت دوباره ای به هویت ایرانی – اسلامی خود بخشیده است.

هویتی که در سخت ترین شرایط بحران حضور داعش در منطقه هر گونه ترس را با تمسک به حبل الله به چالش کشیده و در قالب فرهنگ جهاد و شهادت و بهره مندی از تجربیات ارزشمند سالهای دفاع مقدس و سرداران سرافراز میهن عزیز اسلامی ، اعتماد و اعتقاد راسخ به ادامه راه تا پیروزی را نوید بخشید.

هویتی که نظریه های موجود قدرت در روابط بین الملل را با ورود اخلاق به عرصه سیاست دگرگون ساخت و در قامت سپهبد شهید قاسم سلیمانی همدلی و اخلاص و مکتب را جایگزین بازیهای ناجوانمردانه بازیگران عرصه قدرت و منافع درعرصه دیپلماسی کرد به طوری که صاحب نظران بنام این عرصه، دیپلماسی و توجه به جبهه مقاومت را مکمل یکدیگر دانسته و خواستار ارایه چهره گسترده ای از جبهه مقاومت در عرصه بین الملل هستند.

جبهه ای که رودررویی با تروریست وجه مشخصه آن و سپهبد شهیدمان نماد مشروعیت و اعتبار آن زیر لوای مکتب و هویت و اخلاص است؛ اخلاصی که پایه ریز پیوندهای مسالمت آمیز میان واحدهای سیاسی مستقل منطقه می تواند باشد و در سایه تلاش تلاشگران عرصه سیاست خارجی کشورمان با راهبرد هوشمندانه تامین کننده منافع بحق و مشروع کشور و منطقه .

اکنون پس از گذشت یک سال از شهادت شهید سلیمانی، شناسایی مکتب سلیمانی و مولفه‌های مکتب وی به عنوان یک جریان هویت ساز و یک  قدرت نرم بر عهده ماست و امیدواریم بتوانیم از عهده این مسئولیت سنگین بربیاییم .

۱۶ دی ۱۳۹۹ ۰۹:۱۲
روابط عمومی معاونت حقوقی، امور مجلس و استانهای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید